Wyspa w kuchni – co musisz wiedzieć?

Wyspa w kuchni - co musisz wiedzieć

4.0 Opinie (1)
  • meble kuchenne
  • kuchnia
Wyspa w kuchni - co musisz wiedzieć

Remont kuchni wiąże się często z bardzo dużym dyskomfortem dla wszystkich domowników. Nie dość, że wyzwaniem staje się zagotowanie wody na herbatę, to dodatkowo remont kuchni wymaga dużej inwestycji finansowej. Dlatego jeśli zastanawiasz się nad ustawieniem w swojej kuchni wyspy, sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie.

Wyspa kuchenna - w jakiej kuchni się sprawdzi?

Otwarta kuchnia, połączona z jadalnią lub duża przestronna kuchnia w osobnym pomieszczeniu - to właśnie tu wyspa kuchenna sprawdzi się najlepiej. Nie decydujmy się na wyspę, jeśli mamy niewielką kuchnię. Będzie ona jedynie przeszkadzała w codziennym funkcjonowaniu i przygotowywaniu posiłków. 

WYSPA KUCHENNA W KUCHNI POŁĄCZONEJ Z POKOJEM/JADALNIĄ

Wyspa w kuchni, która łączy się z innym pomieszczeniem, na przykład jadalnią lub salonem, może być ustawiona na styku obu pomieszczeń. Zabieg taki oddzieli wizualnie obie przestrzenie. W takim układzie pomieszczeń, wyspa może być podłużna lub po prostu większa niż w przypadku kuchni zamkniętej.

ZAMKNIĘTA KUCHNIA A WYSPA KUCHENNA

Nowoczesna kuchnia, która ma układ zamkniętego pomieszczenia, również może mieć zamontowaną wyspę kuchenną. Kuchnia taka musi być wystarczająco duża, ponieważ tylko w taki sposób ustawiony na środku mebel nie będzie przeszkadzał w codziennych czynnościach. 

Wyspa w kuchni - wymiary

To głównie od wielkości kuchni zależeć będzie wielkość wyspy, którą wstawimy do naszego pomieszczenia. Zaleca się jednak, aby wyspa miała przynajmniej 60-80 x 80 centymetrów. Na takim blacie będzie można już swobodnie przygotowywać posiłki. 

Innym czynnikiem wyznaczającym wymiary wyspy jest jej funkcjonalność. Jeśli w wyspie chcemy zainstalować sprzęty AGD lub zlew, wtedy wyspa musi być odpowiednio większa, tak aby zmieściła w sobie piekarnik czy kuchenkę mikrofalową. Natomiast w przypadku, w którym wyspa miałaby pełnić rolę stołu, przy którym będziemy jedli posiłki, należy zaplanować zakup wyspy prostokątnej. Dzięki temu domownicy, siedząc obok siebie, będą mieli tak dużo miejsca, jak przy zwykłym stole.

Innym wymiarem, który koniecznie musimy wziąć pod uwagę, projektując kuchnię z wyspą kuchenną, jest wysokość wyspy. Powinna być ona wysoka na około 85-90 cm. Będzie można przy niej wygodnie stanąć lub usiąść na wyższych krzesłach.

Wyspa w kuchni - odległość od mebli kuchennych

Wstawiając wyspę do kuchni, musimy sprawdzić wszystkie wymiary oraz odległości. Nie wystarczy zmierzyć kuchni i ustawić wyspy, tam, gdzie podobałaby nam się ona najbardziej. Pod uwagę powinniśmy wziąć poniższe elementy kuchni:

  1. ŚCIANA - wyspa nie powinna być ustawiona pod ścianą, w ten sposób stracimy tylko jeden bok wyspy. 
  2. SZAFKA KUCHENNA - blat kuchenny, który pokrywać będzie wyspę, powinien być oddalony o minimum 100 cm od szafek kuchennych. Zagwarantujemy sobie w ten sposób swobodne przejście między wyspą, a meblami kuchennymi, ale z drugiej strony wszystko będziemy mieć “pod ręką”.
  3. STÓŁ KUCHENNY - wyspa powinna być odsunięta od stołu minimalnie o 140 centymetrów, w taki sposób, osoba siedząca nieopodal wyspy, będzie mogła swobodnie odsunąć krzesło, na którym siedzi.

Wyspa kuchenna - wady i zalety

Wyspa kuchenna może mieć kilka wad:

  • wymaga dużego pomieszczenia do jej zainstalowania,
  • źle dopasowana może utrudnić codzienne korzystanie z kuchni.

Wyspa kuchenna posiada szereg zalet:

  • ustawiona w kuchni połączonej z jadalnią czy salonem, optycznie dzieli przestrzeń,
  • przy wyspie może stanąć nawet kilka osób jednocześnie,
  • wyspa daje dodatkową przestrzeń do przygotowywania posiłków i przechowywania rzeczy.

Opinie o Wyspa w kuchni – co musisz wiedzieć? - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 + 7 =

Podobne