Kuchnia bez okna – jak ją urządzić?

Kuchnia bez okna - jak ją urządzić?

4.0 Opinie (1)
  • kuchnia
Kuchnia bez okna - jak ją urządzić?

Nawet niewielką i ciemną kuchnię można urządzić w taki sposób, aby była w pełni funkcjonalna i cieszyła oko. Mała, ślepa kuchnia również może robić dobre wrażenie, a co najważniejsze, możemy się w niej dobrze czuć. Aby tak było, wystarczy zastosować kilka rozwiązań, które optycznie powiększą oraz oświetlą naszą kuchnię bez okien.

Czym jest ślepa kuchnia? 

Ślepa kuchnia, to taka, która nie posiada okna, ani dostępu do światła dziennego, przez co musi być doświetlona sztucznym światłem. Takie rozwiązanie spotyka się często w niewielkich mieszkaniach lub powierzchniach, które są mało ustawne. Kuchnia bez okna może być jednak zaprojektowana tak, żeby gotowanie i jedzenie było przyjemne. Ważne jest głównie to, żeby kuchnia była w pełni funkcjonalna oraz energooszczędna. Na szczęście istnieje szereg rozwiązań na urządzenie kuchni bez okien. Poznaj kilka z nich!

Kuchnia bez okna - czym ją doświetlić?

Światło w ciemnej kuchni jest niezwykle ważne. Jeśli nie mamy możliwości zaprojektowania kuchni w taki sposób, aby miała chociaż jedno okno (na przykład  nie możemy jej połączyć z salonem), to musimy pomyśleć o alternatywnym i najlepiej energooszczędnym oświetleniu.

Kuchnia bez okna może być doświetlona na kilka sposobów. Jednym z nich jest zainstalowanie w suficie lamp punktowych, które będą oświetlać każdą część kuchni. Warto również pomyśleć o specjalnych szynach do lamp punktowych, dzięki którym będziemy mogli dowolnie przesuwać oświetlenie.

Innym sposobem na oświetlenie kuchni z sufitu jest zainstalowanie tam taśmy LED z diodami dającymi zimne światło. Taśma LED może być zamontowana od rogu do rogu sufitu, wtedy oświetlimy cały sufit, a w efekcie rozjaśnimy ciemną kuchnię.

Kolejnym pomysłem na doświetlenie kuchni, jest zamontowanie źródła światła w meblach kuchennych. Szafka wisząca kuchenna sprawdzi się do tego najlepiej. To właśnie pod nią możemy przeprowadzić taśmę LED lub oświetlenie punktowe. Lampy pod szafkami wiszącymi oświetlą nam idealnie blat, na którym możemy przygotowywać posiłki i napoje. 

Dodatkowo pamiętać należy o uniwersalnej zasadzie oświetlania ciemnych pomieszczeń - kolorze ścian. Ściany w pomieszczeniach bez okien powinny być pomalowane jasnymi farbami, najlepiej sprawdzi się kolor biały, który odbija światło - nawet to sztuczne. 

Ciemna kuchnia - jak ją urządzić?

Meble do ciemnej kuchni powinny mieć kilka ważnych cech. Najważniejszą z nich jest kolor, to właśnie on znacząco wpływa na wygląd ślepej kuchni. Główna zasada jest taka, że pomieszczenia bez okien, powinny być wyposażone w jasne meble i dodatki. Najlepiej sprawdzi się kolor biały, który optycznie powiększy kuchnię oraz będzie odbijał więcej światła niż inne kolory. Żeby kuchnia stała się bardziej przytulnym miejscem, meble możemy wykończyć drewnem. Dobrym pomysłem będzie ułożenie drewnianego blatu w jasnym odcieniu lub zamontowanie jasnych drewnianych uchwytów w szafkach kuchennych.

Wybierając szafki kuchenne do kuchni bez okien, weźmy też pod uwagę rodzaj lakieru, którym będą pomalowane fronty naszych mebli. Lakier matowy nie będzie dobrze pełnił swojej funkcji w małej i ślepej kuchni, ponieważ pochłania światło. Natomiast lakier w wysokim połysku odbija światło, co sprawia, że w pomieszczeniu jest jaśniej. 

Podsumowując, kuchnia bez okna powinna być urządzona:

  • w jasnych kolorach (np. białe ściany oraz białe meble wykończone jasnym drewnem),
  • meblami pomalowanymi lakierem w wysokim połysku,
  • lampami energooszczędnymi - żarówki LED lub taśmy LED.

Opinie o Kuchnia bez okna – jak ją urządzić? - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

59 + = 61

Podobne

Źródła

zdjęcie - shutterstock.com