Oświetlenie LED w kuchni – czy warto?
4.0 Opinie (1)
Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia kuchni jest oświetlenie. To właśnie decyzja o tym, gdzie rozmieścimy oświetlenie, wpłynie na poprowadzenie kabli, a w następnej kolejności gniazdek, sprzętów AGD oraz mebli. Sprawdź, czy warto zainstalować oświetlenie LED w kuchni?
Jasna kuchnia - najlepsze pomysły
Jasne pomieszczenia, najlepiej ze światłem dziennym, wpływają dobrze na wygląd przestrzeni, a także wyglądają na większe, niż są w rzeczywistości.
Jasna kuchnia jest ważna, ponieważ to właśnie w niej przygotowujemy i jemy codzienne posiłki. Gotowanie przy małej ilości światła lub wtedy, kiedy mamy światło za plecami, jest bardzo męczące dla oczu. To, między innymi, dlatego w okapach kuchennych umieszczona jest żarówka. Oświetla ona kuchenkę, a my bez obaw możemy doprawiać posiłki.
Jeśli w kuchni nie mamy światła dziennego, warto urządzić to pomieszczenie w jasnych kolorach, zaczynając od koloru ścian, a kończąc na szafkach kuchennych. Jeśli lubimy, możemy zdecydować się na meble lakierowane w wysokim połysku. Lakiery te odbijają więcej światła niż lakiery matowe.
Oświetlenie LED. Co to znaczy i jakie są rodzaje?
Słowo LED to skrót od angielskich słów Light-Emitting Diode, co oznacza “diodę emitującą światło”. Oświetlenie LED wykorzystuje się obecnie w nowoczesnych mieszkaniach i domach, a także w pomieszczeniach słabiej oświetlonych lub jako element dekoracji.
Oświetlenie LED możemy podzielić na dwa główne rodzaje i są to - żarówka LED i taśma LED.
Żarówka LED jest droższa od zwykłej żarówki, ale jest energooszczędna, co oznacza, że mniej zapłacimy za rachunki za prąd. Żarówki LED są obecnie na tyle popularne, że bez większego problemu znajdziemy model pasujący do naszych żyrandoli.
Taśma LED, to rozwiązanie dla osób, które chcą aby światło w pomieszczeniu było jednocześnie elementem dekoracji. Montuje się ją poprzez przyklejenie, do niemal dowolnej powierzchni i podłącza się do prądu.
W jakiej kuchni sprawdzi się oświetlenie LED?
Oświetlenie LED coraz częściej wykorzystuje się w kuchni, ponieważ z powodzeniem można je zamontować w wielu miejscach. Ciemna kuchnia oraz mała kuchnia, to przestrzeń idealna do zamontowania oświetlenia LED. W takich kuchniach zaleca się LEDy dające zimne-białe światło.
Oświetlenie LED sprawdzi się również w dużej kuchni i może być elementem zarówno dekoracyjnym, jak również dającym główne oświetlenie pomieszczeniu.
Szafka z LEDami czy LED w suficie - co lepsze?
To, gdzie zamontujemy LEDy, zależy głównie od tego, co chcemy oświetlić. Jeśli zależy nam na oświetleniu całego pomieszczenia, to najlepszym wyborem będzie zainstalowanie taśmy LED na suficie. Najlepszy efekt osiągniemy, jeśli oświetlenie LED umieścimy na suficie podwieszanym lub za maskownicami. Taśma nie będzie widoczna, a światło płynące z LEDów będzie dekorowało nasz sufit i całą kuchnię. Bez sufitu podwieszanego, możemy zamontować żyrandol na żarówki LED.
Jeśli natomiast potrzebujemy jasnego światła do przygotowania potraw, na przykład nad blatem, to taśmę LED możemy przykleić do mebli. Idealnie sprawdzi się tu szafka kuchenna wisząca.
Oświetlenie LED - wady i zalety
Poznaj wady oświetlenia LED:
- do zamontowania taśmy LED na suficie potrzebny będzie sufit podwieszany lub specjalne maskownice,
- jedna zepsuta dioda LED zazwyczaj oznacza, że musimy wymienić całą taśmę lub żarówkę,
- w przypadku taśmy LED, potrzebujemy dodatkowego gniazdka, w jej pobliżu,
- żarówki LED są droższe od zwykłych żarówek.
Poznaj zalety oświetlenia LED:
- energooszczędność,
- duży wybór rodzajów taśm i żarówek,
- dostępność wielu kolorów i barw światła,
- duża dostępność oświetlenia LED w sklepach,
- łatwość montażu.