Wyspa kuchenna a półwysep kuchenny – co lepsze?

Wyspa kuchenna a półwysep kuchenny

4.0 Opinie (1)
  • meble kuchenne
  • blat kuchenny
  • kuchnia
Wyspa kuchenna a półwysep kuchenny

Dodatkowa przestrzeń robocza, mebel wielofunkcyjny, wyjątkowy element wystroju kuchni - wszystko to opisuje zarówno wyspę, jak i półwysep kuchenny. Nie jest to jednak ten sam mebel, a różni je wiele. 

Co powinniśmy wiedzieć o wyspie i półwyspie kuchennym? I czy da się rozstrzygnąć, który mebel jest lepszy?

Wyspa kuchenna - krótka charakterystyka

Wyspę kuchenną cechuje głównie to, że jest meblem wolnostojącym, co oznacza, że nie musi być przymocowana do żadnej ściany, a dzięki temu możemy ustawić ją nawet na środku pomieszczenia. Jest to mebel o eleganckiej prezencji i wielu funkcjach. Wyspa kuchenna to dodatkowy blat, miejsce do przechowywania, a także sposób na uzyskanie dodatkowego stołu, przy którym domownicy oraz goście, wspólnie mogą spędzać czas.

Wyspa kuchenna jest zazwyczaj większa niż zwykły blat kuchenny, dlatego można ją wyposażyć w zlewozmywak, płytę grzewczą lub piekarnik. Dzięki temu wyspy uważa się za bardziej funkcjonalne niż zwykłe blaty kuchenne. Są one zaprojektowane w taki sposób, aby można było poruszać się wokół nich, korzystając ze wszystkich czterech boków oraz dużego blatu.

Wyspy kuchenne są obecnie coraz bardziej popularne, zwłaszcza w kuchniach otwartych i większych apartamentach. Stanowią jedną z najpopularniejszych opcji w projektowaniu nowoczesnej i modnej kuchni.

Półwysep kuchenny - krótka charakterystyka

Podobnie jak wyspa, półwysep kuchenny może służyć za dodatkową przestrzeń roboczą oraz miejsce do spożywania posiłków. Jest to mebel, który przylega do ściany lub do innych mebli kuchennych, tworząc dłuższy blat. Półwysep może być skierowany do środka pomieszczenia, ale również prostopadle lub równolegle do pozostałych blatów.

Półwysep kuchenny może być wyposażony w system szafek lub szuflad, zlewozmywak albo piekarnik. To, co w nim zamontujemy, zależy od ułożenia kuchni oraz od wielkości półwyspu. Ten rodzaj umeblowania jest bardzo łatwy do zintegrowania z innymi szafkami kuchennymi.

Wyspa a półwyspem kuchenny - główne różnice

Wyspa i półwysep - na pierwszy rzut oka są to meble podobne do siebie. Jednak występują między nimi duże różnice, które możemy podzielić na kilka kategorii, takich jak lokalizacja, rozmiar czy styl.

LOKALIZACJA

Wyspę kuchenną można postawić w centralnej części lub nieopodal ściany, natomiast półwysep kuchenny musi do czegoś przylegać. Zazwyczaj montuje się go do ściany lub innych mebli kuchennych.

ROZMIAR

Wyspa kuchenna jest zazwyczaj większa niż półwysep kuchenny. Jest to spowodowane tym, że wyspa nie musi przylegać do żadnej ściany, a jej ostateczna wielkość zależy od powierzchni całej kuchni.

Półwysep powinien być dopasowany wielkością do innych mebli kuchennych. Jest to ważne, bo łatwo jest zamontować półwysep, który swoim rozmiarem przytłoczy pozostałe szafki, a to niekorzystnie wpłynie na estetykę naszej kuchni.

STYL
Nowoczesne i otwarte kuchnie wyposażone są zazwyczaj w wyspy kuchenne, które podkreślają przestronność tego pomieszczenia. Wyspa jest też ciekawym elementem kuchni o charakterze minimalistycznym.

Półwysep kuchenny sprawdza się w kuchniach klasycznych i tradycyjnych.

WIELKOŚĆ KUCHNI

Wyspa lepiej sprawdzi się w większych kuchniach, które po zamontowaniu tego mebla, nadal będą przestronne. Mała kuchnia może być wyposażona w półwysep kuchenny, który zagwarantuje dodatkowy blat roboczy.

Wyspa czy półwysep - co jest lepsze?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, oba rozwiązanie mają swoje plusy i minusy. Ważne jest to, aby podczas wyboru sprawdzić powierzchnię pomieszczenia i zastanowić się nad kwestiami praktycznymi, takimi jak: styl kuchni, przestronność, nasze potrzeby oraz budżet, jakim dysponujemy.

Opinie o Wyspa kuchenna a półwysep kuchenny – co lepsze? - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 6

Podobne

Źródła

zdjęcie - shutterstock.com, autor Dima Vasileuski