Kominek w mieszkaniu – czy to możliwe?

Kominek w mieszkaniu

4.0 Opinie (1)
  • salon
  • kuchnia
Kominek w mieszkaniu

Nie jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, ale marzysz o kominku, przy którym spędzać będziesz zimowe wieczory? Sprawdź, czy kominek, to dobre rozwiązanie również w mieszkaniu w bloku!

Kominek - kiedy się sprawdzi?

Kominek nieodłącznie kojarzy się z domem jednorodzinnym i stosem drewna ułożonym obok niego. Najczęściej możemy go spotkać w dużym salonie lub otwartej przestrzeni z aneksem kuchennym. Sprawdza się on głównie w trakcie długich, jesiennych wieczorów oraz mroźnych, zimowych dni. Odpowiednio zamontowany, może być również głównym źródłem ogrzewania domu, na przykład w sezonach przejściowych.

Czy takie samo zastosowanie ma kominek w mieszkaniu w bloku? Czym różni się od kominka w domu jednorodzinnym?

Kominek w mieszkaniu - regulacje prawne

Jeśli naszym marzeniem jest zamontowanie tradycyjnego kominka na opał (drewno lub inne substancje łatwopalne), to koniecznie musimy zapoznać się z regulacjami prawnymi oraz zaleceniami producenta kominków. Są to dwie bardzo ważne kwestie, kluczowe dla bezpieczeństwa domowników.

Każdy kominek, który chcemy zamontować, powinien mieć odpowiednie certyfikaty oraz być zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej. Dlatego zaleca się, aby kominki opalane drewnem lub innymi substancjami łatwopalnymi, kupować jedynie u licencjonowanych sprzedawców, którzy dodatkowo pomogą nam w bezpiecznym zamontowaniu kominka w domu lub mieszkaniu.

Kominek w mieszkaniu - czy to dobry sposób na ogrzewanie?

Biokominek lub kominek elektryczny zamontowany w mieszkaniu nie będzie pełnił funkcji grzewczej. Jest to zdecydowanie element dekoracyjny. Dzieje się tak, ponieważ kominki, które możemy postawić w bloku, nie wydzielają spalin i nie będą podłączane do systemów kominowych czy rur grzewczych. Ogrzewanie za pomocą kominka jest rozwiązaniem zarezerwowanym dla domów jednorodzinnych. 

Kominek w mieszkaniu. Poznaj rodzaje kominków!

Najczęściej wybieranymi kominkami do mieszkań w blokach są:

  • biokominki, wykonane ze stali nierdzewnej, aluminium, z kamienia naturalnego czy ze szkła,
  • kominki elektryczne.

Oba rodzaje kominków charakteryzują się brakiem wydzielania dymu i nie muszą być podłączone do kanału kominowego. 

Biokominek czy kominek elektryczny - co lepsze do mieszkania?

Biokominek to nowoczesny sposób na lekkie dogrzanie salonu oraz jego elegancką dekorację. Głównym źródłem ognia jest tu łatwopalny płyn lub żel, który nie wydziela dymu ani spalin. Biokominek możemy powiesić na ścianie, zamontować go we wnęce w salonie lub sypialni. Możemy zakupić również kominek wolnostojący

Decydując się biokominek w bloku musimy pamiętać, o kwestiach bezpieczeństwa:

  • konieczne jest częste wietrzenie pomieszczenia,
  • w pobliżu kominka nie powinniśmy trzymać łatwopalnych materiałów oraz przedmiotów (dywanów czy zasłon).

Nowoczesny salon może mieć również inną, wyjątkową dekorację - kominek elektryczny. Jest to kominek w pełni bezpieczny, ponieważ nie wytwarza, a jedynie imituje ogień. Kominek elektryczny jest bardzo łatwy w montażu. Wystarczy podłączyć go do prądu specjalną wtyczką i gotowe. Na rynku występują modele, które, w zależności od mocy, mogą w znacznym stopniu ogrzać niewielkie pomieszczenie. 

Kominek w mieszkaniu - ceny

Mały kominek elektryczny można kupić już za kilkaset złotych, jednak przed decyzją o zakupie należy sprawdzić certyfikaty bezpieczeństwa. Średnia cena kominka elektrycznego to około 1 500 zł - 2000 zł.

Biokominek również można kupić już od 300 zł - są to niewielkie modele. Jeśli chcemy mieć biokominek wykonany z kamienia naturalnego lub stali nierdzewnej, to jego cena będzie dużo wyższa.

Opinie o Kominek w mieszkaniu – czy to możliwe? - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 51 = 57

Podobne

Źródła

Zdjęcie - shutterstock.com, autor Pixel-Shot