Łazienka na poddaszu. Jak ją urządzić?

Łazienka na poddaszu

4.0 Opinie (1)
  • wyposażenie łazienki
  • łazienka
Łazienka na poddaszu

Urządzanie łazienki na poddaszu nie należy do najłatwiejszych zadań. Istnieją jednak rozwiązania, które sprawdzą się w każdej łazience, nawet projektowanej w pomieszczeniu ze skosami. 

Sprawdź, jak urządzić łazienkę na poddaszu.

Łazienka pod skosami - ustawna łazienka

Zaadaptowanie poddasza na łazienkę jest możliwe i przynosi szereg korzyści. Jedną z nich jest uzyskanie relaksującej przestrzeni - w trakcie kąpieli możemy przecież patrzeć na niebo przez okno dachowe. Czy zatem tylko wanna sprawdzi się w łazience ze skosami? Wszystko zależy od powierzchni i układu pomieszczenia, którym dysponujemy.

Niskie skosy w łazience mogą bardzo ograniczyć metraż tego pomieszczenia, dlatego zawsze należy dokładnie pomierzyć wszystkie długości i wysokości. Ustawna łazienka charakteryzuje się przestronnością i pełną funkcjonalnością, dlatego tak ważne jest, aby w pomieszczeniu na poddaszu wykorzystać głównie przestrzeń przyścienną, a środek zostawić wolny.

We wnękach pod skosami możemy umieścić, między innymi: wannę, meble łazienkowe, kosz na pranie, pralkę ładowaną od przodu. Jeśli skos unosi się na wysokość około 2 metrów, możemy pod ścianą zamontować WC, bidet oraz umywalkę. Takie rozwiązania pomogą zaoszczędzić sporo miejsca w naszej łazience, nawet przy bardzo niskich skosach.

Mała łazienka na poddaszu - jak ją rozjaśnić?

Poddasze jest zazwyczaj ciemnym pomieszczeniem, ale posiada duży potencjał, aby to zmienić. Mała łazienka na poddaszu również może być jasną i przytulną przestrzenią. Wystarczy, że wyposażymy ją w:

  • duże okno dachowe - do środka wpadnie naturalne światło, a my zyskamy widok na niebo,
  • jasne meble łazienkowe - najlepiej pomalowane w wysokim połysku,
  • białe ściany i jasne płytki odbijające światło,
  • lustra - jedno duże lustro lub kilka luster ustawionych w różnych miejscach łazienki.

Łazienka na poddaszu - czy każda wanna się sprawdzi?

Wybierając wannę do łazienki na poddaszu, musimy zwrócić szczególną uwagę na jej wysokość. W przypadku, w którym wanna ma być zainstalowana przy skośnej ścianie, powinniśmy sprawdzić, czy zmieści się ona pod skosem, nawet jeśli będziemy chcieli dodatkowo ją wypoziomować. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na wymiary poniższych wanien:

  • wanna na nóżkach,
  • wanna narożna,
  • wanna owalna.

Jeśli nasze pomieszczenie jest wyjątkowo nieustawne, a dodatkową przeszkodą są bardzo niskie skosy, możemy zdecydować się na wannę przygotowaną na wymiar. Będzie to rozwiązanie nieco droższe, jednak wanna będzie idealnie pasowała do naszej łazienki na poddaszu. 

Czy prysznic w łazience na poddaszu to dobry pomysł?

Łazienka na poddaszu zdecydowanie kojarzy nam się z wanną. Ale nie jest to jedyna możliwość. Jeśli dysponujemy wysokim poddaszem, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamiast wanny ustawić w takiej łazience prysznic. Kabina prysznicowa może być zainstalowana zarówno przy ścianie narożnej, jak również w pewnej odległości od niej. Ustawienie takiej armatury łazienkowej wymaga wcześniejszego zaplanowania: woda musi być odpowiednio podpięta, a kabina musi mieścić się na wysokość skosu. Są jednak sytuacje, w których szyby kabiny prysznicowej bezpośrednio wchodzą na ścianę ukośną dachową. Nie trzeba wtedy przesuwać brodzika - wystarczy przyciąć szybę tak, aby również była skośna.

Prysznic w łazience na poddaszu może być też zainstalowany w rogu, którego ściany zbiegają się pod kątem 90 stopni - jest to rozwiązanie wykorzystywane w standardowych łazienkach, na przykład na parterze.

Opinie o Łazienka na poddaszu. Jak ją urządzić? - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

91 − 81 =

Podobne

Źródła

Zdjęcie - shutterstock.com, autor Ground Picture