Wanna kamienna – czy warto?

wanna kamienna

4.0 Opinie (1)
  • wyposażenie łazienki
  • łazienka
wanna kamienna

Wielbiciele ekologicznych rozwiązań lub aranżacji wnętrz w stylu rustykalnym i minimalistycznym, często wybierają wannę kamienną do swoich łazienek. Wanna wykonana z kamienia doda naszemu wnętrzu naturalności, a łazienka będzie wyglądać elegancko i luksusowo. 

Należy pamiętać jednak, że wanna kamienna nie jest uniwersalnym rozwiązaniem. Poznajmy bliżej charakterystykę wanny kamiennej.

Wanna kamienna - jak powstaje?

W odróżnieniu do innych wanien, wanna kamienna powstaje z naturalnego surowca, a rozwiązanie to jest bardziej ekologiczne, niż wytwarzanie wanien z plastiku lub różnych mieszanek z dodatkiem chemikaliów.

Wanna kamienna powstaje zazwyczaj z jednego (bloku) kamienia, który wydrąża się w środku, a następnie poleruje się jego wnętrze, aż do uzyskania przyjemnie gładkiej powierzchni. To, czy faktura na zewnątrz wanny również będzie wypolerowana, czy pozostanie naturalnie chropowata, zależy od projektanta lub zamawiającego taką wannę.

Wanna kamienna - rodzaje

Kamień jest bardzo trwałym budulcem, a pomieszczenia, które zdobi wydają się być bardziej zharmonizowane z naturą. Wanny z kamienia, wybierane do rustykalnych lub ekologicznych wnętrz, są zazwyczaj wyeksponowane i stoją na środku łazienki. Dzięki temu nadają pomieszczeniu luksusowy charakter. 

To, jak będzie wyglądała wanna zależy głównie od projektu całego wnętrza, w którym będzie stała. Może być to wanna wolnostojąca kwadratowa, prostokątna, owalna, ale również wanna przyścienna czy o asymetrycznych kształtach. 

Wanna kamienna może być wygładzona na zewnątrz, ale możemy zdecydować się na zakup/zaprojektowanie wanny, która na zewnątrz będzie miała strukturę naturalnego kamienia. Ta druga opcja nada naszemu wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. 

Cena wanny kamiennej

Wanna taka jest armaturą luksusową, ze względu na jej ekologiczny aspekt, ale również na ceną, jaką musimy za nią zapłacić. Każda wanna z kamienia będzie inna, ponieważ jej budulec jest unikatowy, a cena końcowa uzależniona jest od szeregu czynników - wielkości, typu kamienia, z którego jest wykonana, kształtu i koloru. Cena kamiennej wanny może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Jak dbać o wannę kamienną?

Wanna kamienna powstaje zazwyczaj z marmuru lub granitu, choć zdarzają się też wanny wykonane z kamieni rzecznych lub z takich z najodleglejszych zakątków świata. Są to jednak wanny przeznaczone dla bardzo zamożnych klientów, którzy cenią sobie ekstrawagancję.

Kamień jest bardzo trwałym budulcem, a wanna kamienna będzie z nami przez lata. Oczywiście należy pamiętać o odpowiedniej konserwacji naszej wanny. Tak, jak w przypadku innych luksusowych materiałów, tak również o wannę z kamienia należy dbać z dużą uwagą i starannością, stosując delikatne środki czystości oraz miękkie materiały do polerowania powierzchni.

Wanna kamienna - dla kogo?

Ze względu na swój unikatowy i surowy wygląd oraz wysoką cenę, wanna kamienna nie jest dla każdego.

Sprawdzi się ona w minimalistycznych wnętrzach, designerskich przestrzeniach oraz dużych łazienkach, w których będzie mogła być wyeksponowana w punkcie centralnym. Dodatkowo, projekt pomieszczenia, w którym stać będzie wanna kamienna, powinien wykorzystywać naturalne materiały, takie jak drewno. Tylko wtedy wanna kamienna będzie zharmonizowana z ekologicznym lub rustykalnym wyglądem całego pomieszczenia.

Wanna kamienna jest bardzo ciężkim elementem wyposażenia wnętrz, dlatego powinna być montowana na parterze lub na wzmocnionej wcześniej podłodze. Wanna kamienna może ważyć około 1000 kg. Waga jest uzależniona głównie od wielkości wanny, na jaką się zdecydujemy.

Opinie o Wanna kamienna – czy warto? - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 84 = 86

Podobne

Źródła

zdjęcie - shutterstock.com