Osobna toaleta – kiedy warto?
![Osobna toaleta](https://meble.info/wp-content/uploads/2023/01/shutterstock_2171858247.jpg)
![Osobna toaleta](https://meble.info/wp-content/uploads/2023/01/shutterstock_2171858247.jpg)
Mała ubikacja to spore wyzwanie dla każdego, kto chce mieć osobną toaletę w domu. Warto wiedzieć, że nie jest to rozwiązanie, które pasuje jedynie do większych domów jednorodzinnych. Coraz więcej osób posiadających mieszkanie w bloku decyduje się na oddzielenie łazienki od przestrzeni z WC. Kiedy warto oddzielić te pomieszczenia i jak to zrobić?
Osobna toaleta - na co zwrócić uwagę?
Projektując osobną toaletę powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników.
MAŁE POMIESZCZENIE
Po pierwsze będzie to prawdopodobnie niewielkie i ciasne pomieszczenie, do którego z trudem dobierzemy odpowiednie meble łazienkowe. Na szczęście osobna ubikacja nie wymaga wielu szafek czy półek.
CIEMNA TOALETA
Kolejnym ważnym czynnikiem, który musimy brać pod uwagę w trakcie oddzielenia toalety od łazienki, będzie brak światła dziennego w tym pomieszczeniu. Ciemna łazienka powinna być wyłożona jasnymi płytkami lub pomalowana białą farbą. W ten sposób rozjaśnimy to pomieszczenie.
NOWOCZESNY DESIGN
Urządzając osobną toaletę pamiętajmy również o estetyce wnętrza. Nowoczesna łazienka powinna być w pełni funkcjonalna, ale również elegancka. Do niewielkich pomieszczeń, takich jak osobna toaleta poleca się wykorzystanie gładkich płytek - bez wzorów, minimalistycznych mebli o gładkich frontach, przyjemnego dywanu łazienkowego - ociepli on to wnętrze, a także lustra oświetlonego z góry. Wszystkie te zabiegi sprawią, że mała toaleta będzie optycznie większa i niezwykle przyjemna.
Osobna toaleta - co powinno się w niej znaleźć?
Osobna toaleta powinna mieścić w sobie tylko kilka elementów. Konieczne jest zainstalowanie WC oraz umywalki, a także dobrego oświetlenia. Dobrze byłoby postawić w toalecie stojak na papier toaletowy, powiesić półeczkę na świeczki zapachowe lub inne olejki eteryczne oraz wstawić niewielką szafkę, którą możemy zamontować pod umywalką.
Te kilka elementów wystarczy, aby wyposażyć toaletę.
Jeśli chcemy otrzymać wyjątkowe wnętrze uzupełnijmy je o:
- dywanik łazienkowy, dla kontrastu z jasnym pomieszczeniem może być on w dowolnym mocnym kolorze,
- lustro, które optycznie powiększy pomieszczenie,
- grzejnik dekoracyjny,
- neon, który będzie dodatkowym źródłem światła.
To, co finalnie znajdzie się w osobnej toalecie zależy tylko od naszej kreatywności! Pamiętajmy tylko, żeby dodatki nie przytłoczyły niewielkiego wnętrza i nie utrudniły poruszania się po tym ciasnym pomieszczeniu.
Łazienka z WC czy osobna toaleta - co lepsze?
W pełni funkcjonalna łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń naszego domu lub mieszkania. To właśnie tutaj zaczynamy dzień podczas porannej toalety i relaksujemy się wieczorem po ciężkim dniu. Łazienka to często domowe SPA, w którym spędzamy godziny podczas zabiegów kąpielowych i pielęgnacyjnych. Co jednak w przypadku, w którym inni członkowie rodziny muszą skorzystać z ubikacji w czasie naszej kąpieli? Idealnym rozwiązaniem będzie oczywiście osobna toaleta z WC.
Decydując się osobną toaletę powinniśmy wziąć pod uwagę również rozkład całego domu lub mieszkania. Jeśli dysponujemy dwoma piętrami, to osobna łazienka może być tylko na jednym z nich. A jeśli nasze mieszkanie zyska kilka metrów kwadratowych, dzięki połączeniu łazienki i toalety, to powinniśmy zaprojektować łazienkę z WC.
Oddzielenie łazienki od toalety nie sprawdzi się u osób, które mieszkają same i dysponują niewielką przestrzenią. Będzie to tylko niepotrzebny wydatek. Odseparowanie toalety może być utrudnione również w kawalerce oraz nowo wyremontowanym mieszkaniu, które kupujemy “pod klucz”.
Opinie o Osobna toaleta – kiedy warto? - dodaj:
Twoja ocena:Podobne
Źródła
zdjęcie - shutterstock.com