Wygłuszenie sypialni – jak zrobić to z klasą?

4.0 Opinie (1)

Wygłuszanie pomieszczeń nie musi wyglądać tak, jakbyśmy projektowali studio nagraniowe, w którym montuje się miękkie wykończenie ścian, przy użyciu grubych płyt piankowych. Można to zrobić z klasą, nie pozbawiając sypialni estetyki. Istnieje szereg rozwiązań na to, aby tłumić dźwięki w domu lub odizolować dźwięki zewnętrzne.

Zobacz, jak to zrobić!

Wygłuszone pomieszczenie - po co tłumić hałas w domu?

Wygłuszanie domu lub mieszkania może wydawać się bardzo ekscentrycznym pomysłem, jednak rozwiązanie to niesie za sobą szereg korzyści. Jedną z nich jest poprawa komfortu życia, spowodowana przebywaniem w cichym domu lub mieszkaniu. Nie słyszymy dźwięków z zewnątrz, ani rozmów sąsiadów. Związana jest z tym również inna zaleta - ochrona naszej prywatności. Dobrze wygłuszona przestrzeń sprawia, że hałas nie wydostaje się na zewnątrz, a osoby mieszkające “za ścianą”, nie słyszą tego, co dzieje się w naszym domu. Korzyścią płynącą z wygłuszonych pomieszczeń, jest również ochrona naszego zdrowia - słuchu, który narażony na hałas, może z czasem słabnąć. 

Mimo kosztów, jakie niesie ze sobą profesjonalne wygłuszanie pomieszczeń, korzyści płynące z tego zabiegu pozytywnie wpływają na jakość życia.

Sypialnia, salon, a może pokój dziecka - które pomieszczenie najlepiej wygłuszyć?

Jeśli decyzję o wygłuszeniu ścian podejmujemy w trakcie budowy domu, to możemy wygłuszyć całą bryłę oraz każdą ścianę z osobna. Zyskamy wtedy cichy dom o dobrej akustyce wewnętrznej. Wiąże się to jednak z dużymi kosztami. Dlatego, jeśli chcemy wygłuszyć tylko niektóre pomieszczenia, to powinniśmy zastanowić się nad naszymi potrzebami i preferencjami.

Do najczęściej wygłuszanych pomieszczeń należą:

  • sypialnia - dzięki temu otrzymujemy lepszy komfort odpoczynku,
  • salon lub pokój dzienny - redukcja hałasu będzie sprzyjała wieczornym seansom filmowym, przyjmowaniu gości oraz czytaniu książek,
  • pokój dziecięcy - dzieci w wieku szkolnym będą mogły łatwiej skupić się w trakcie nauki,
  • gabinet domowy - wygłuszone biuro zapewni wysoki komfort pracy.

Wygłuszenie ścian w sypialni. Poznaj panele akustyczne!

Najlepszym sposobem na wygłuszenie ścian w trakcie urządzania domu czy mieszkania, jest zainstalowanie, na wybranej ścianie, paneli akustycznych. Są to specjalne płyty lub kasetony, które projektuje się w celu poprawy akustyki w pomieszczeniach, poprzez absorpcję dźwięku. Wyróżnia się kilka rodzajów paneli akustycznych, w zależności od ich budowy i zastosowania. Oto niektóre z najpopularniejszych rodzajów paneli akustycznych, które można zamontować w sypialni:

  • panele akustyczne z wełną mineralną - wełna mineralna jest świetnym materiałem wygłuszającym i można z niej wykonać panele o różnej grubości oraz kształcie,
  • panele z pianki akustycznej - wykonane ze specjalnej pianki, którą łatwo montuje się do ściany, 
  • panele akustyczne z tkaniny - panele pokryte są specjalną tkaniną, która pochłania dźwięk, może mieć ona różne kolory, dzięki czemu panele dodatkowo ozdobią naszą sypialnię,
  • panele akustyczne z korka - korek jest naturalnym materiałem, który pochłania dźwięk, to ekologiczne i łatwe w montażu rozwiązanie,
  • panele akustyczne sufitowe - panele przeznaczone do montażu na suficie.

Wygłuszenie sypialni - co jeszcze można zrobić?

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy lub nie możemy zamontować paneli akustycznych w sypialni, to możemy wykorzystać inne sposoby. Podłoga wyłożona wykładziną, grube zasłony okienne, puchate dywany, czy rośliny, takie jak paprocie, również pomogą w tłumieniu hałasu.

Opinie o Wygłuszenie sypialni – jak zrobić to z klasą? - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

16 + = 19

Podobne

Źródła

zdjęcie - shutterstock.com