Dwie umywalki czy jedna podwójna – co jest lepsze?

Dwie umywalki

4.0 Opinie (1)
  • wyposażenie łazienki
  • łazienka
Dwie umywalki

Kupując wyposażenie łazienki, stajemy przed wieloma dylematami. Jednym z nich jest wybór pomiędzy zainstalowaniem dwóch oddzielnych umywalek a jedną podwójną. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o zaprojektowaniu łazienki dla dwóch osób, dobrze sprawdzić możliwości, które da nam wybrana armatura łazienkowa.

Łazienka dla dwóch osób - kiedy to dobry pomysł?

Zaprojektowanie łazienki dla dwóch osób może być dobrym pomysłem w kilku przypadkach. Sprawdzi się ona w domach, w których mieszkają minimum dwie osoby, które często muszą korzystać z tego pomieszczenia o tej samej porze, na przykład wychodząc do pracy lub do szkoły. Łazienka z podwójnym stanowiskiem do toalety porannej i wieczornej, będzie bardzo dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi, które wymagają jeszcze naszej obecności w tym pomieszczeniu. Łazienka taka, sprawdzi się też w eleganckich apartamentach i dużych domach. 

Oczywiście, aby zaprojektować taką łazienkę, powinniśmy  dysponować pomieszczeniem na tyle dużym, aby obie osoby, korzystające z łazienki w tym samym czasie, miały swobodę ruchu i strefę prywatności.

Podwójna umywalka - co to jest?

Podwójna umywalka to określenie takiej armatury łazienkowej, która w jednej formie mieści dwie misy - umywalki. Są one umieszczone obok siebie na jednym blacie. Podwójna umywalka może być też jedną, długą armaturą. Ma wtedy jeden odpływ wody, ale dwie baterie, z których leci woda. Jest to popularne rozwiązanie w łazienkach przeznaczonych dla dwóch osób, ponieważ zapewnia wygodę i komfort korzystania z tego pomieszczenia przez dwie osoby jednocześnie.

Podwójna umywalka może być wykonana z różnych materiałów, a są to między innymi: ceramika, porcelana, szkło, tworzywo sztuczne oraz kamień naturalny. Umywalka taka, w zależności od potrzeb, może mieć różny kształt oraz wielkość i głębokość. Model, który wybierzemy, powinien odpowiadać designowi całej łazienki oraz naszym potrzebom.

Umywalka taka wymaga jednak większej powierzchni w łazience niż jej pojedynczy odpowiednik. Może być to kłopotliwe w przypadku łazienek o niewielkim metrażu. Mała łazienka nie będzie dawała komfortu, jeśli korzystać będą z niej dwie osoby jednocześnie. 

Dwie umywalki - kiedy się sprawdzą?

Dwie umywalki sprawdzą się w dwuosobowej łazience, której wielkość pozwoli na zamontowanie takiego rozwiązania. Zaleca się, aby ściana, przy której mają być zamocowane obie umywalki, miała minimum 2 metry długości. Jest to ważne, ponieważ umywalki powinny być od siebie oddalone o nawet 80 centymetrów. Może to być mniejsza odległość, jednak warto zachować przynajmniej 30 centymetrów odległości pomiędzy misami, zwiększy to komfort użytkowania.

Dwie umywalki czy jedna podwójna - porównanie rozwiązań

Wybierając najlepsze rozwiązanie do naszej łazienki, powinniśmy wiedzieć, czym różnią się te umywalki między sobą. Można je porównać ze względu na:

  • funkcjonalność: podwójna umywalka umożliwia dwóm osobom jednoczesne korzystanie z łazienki, natomiast dwie oddzielne umywalki, dodatkowo pozwalają na lepsze dopasowanie do wnętrza łazienki oraz do naszych indywidualnych potrzeb i preferencji;
  • koszty: podwójna umywalka jest droższym rozwiązaniem niż zakup dwóch osobnych mis, jednak dwie oddzielne umywalki wymagają zamontowania dwóch oddzielnych odpływów oraz baterii, co znacząco wpływa na końcowy budżet;
  • rozmiar łazienki: dwie oddzielne umywalki pozwalają na lepsze dostosowanie łazienki do ich wymiarów, jednak jedna podwójna umywalka zajmie mniej miejsca.

Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzemy, powinniśmy pamiętać o indywidualnych potrzebach wszystkich domowników.

Opinie o Dwie umywalki czy jedna podwójna – co jest lepsze? - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

73 − 69 =

Podobne