Wyspa w kuchni ze sprzętem AGD – czy to dobry pomysł?

Wyspa w kuchni ze sprzętem AGD

4.0 Opinie (1)
  • kuchnia
Wyspa w kuchni ze sprzętem AGD

Wyspa kuchenna ze sprzętem AGD to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, jednak nie sprawdzi się w każdej kuchni. Jest to spowodowane dużym rozmiarem mebla, który pomieścić musi piekarnik, zmywarkę, czy pralkę. To, które sprzęty AGD wkomponujemy w naszą wyspę kuchenną, zależy nie tylko od wielkości tego pomieszczenia, ale również od innych czynników. Jakich? Sprawdź!

Wyspa kuchenna - w jakiej kuchni sprawdzi się najlepiej?

Nawet niewielka wyspa kuchenna wymaga przygotowania odpowiedniej przestrzeni. Pod uwagę trzeba wziąć między innymi:

  • odległość wyspy od szafek kuchennych,
  • odległość wyspy od ścian,
  • odległość wyspy od stołu/krzeseł, które są w kuchni,
  • wysokość wyspy względem potrzeb domowników,
  • wysokość wyspy względem jej funkcji - wyspa, która ma być również stołem, musi być dopasowana do krzeseł barowych.

Wyspa kuchenna sprawdzi się najlepiej w kuchniach o większej powierzchni lub w aneksach kuchennych połączonych z salonem. Będzie również idealnym dopełnieniem nowoczesnych kuchni, w których funkcjonalność łączy się z designem.

Wyspa ze zlewem - kiedy to możliwe?

Jeśli naszym marzeniem jest zainstalowanie wyspy kuchennej ze zlewem, pralką czy zmywarką, koniecznie musimy dowiedzieć się, czy w tym pomieszczeniu będziemy mogli zrobić podłączenie wody na środku pomieszczenia. Zależy to od wielu czynników i układu sieci wodnej w naszym domu lub mieszkaniu. 

Jest to oczywiście możliwe, dlatego warto sprawdzić nasze pomysły ze specjalistami, którzy pomogą nam pociągnąć wodę do wyspy i poprawnie zainstalować wszystkie sprzęty kuchenne.

Wyspa kuchenna ze sprzętem AGD - co warto wiedzieć?

Wszystkie sprzęty AGD muszą mieć odpowiednie podłączenie do sieci wodnej lub elektrycznej. Wyspa kuchenna jest natomiast ustawiona na środku pomieszczenia, w znacznej odległości od ścian, w których biegną obie sieci. Z tego względu bardzo ważne jest sprawdzenie, czy możemy podciągnąć prąd oraz wodę na środek kuchni, w miejsce, w którym stanąć ma nasza wyspa kuchenna.

W trakcie projektowania kuchni z wyspą z AGD musimy podjąć decyzję o maksymalnej wielkości tego mebla. Zdarza się tak, że wyspa z szafkami i półkami bez problemu zmieści się w naszej kuchni, natomiast większy model, który wyposażony będzie w piekarnik czy kuchenkę, nie zmieści się w tej samej przestrzeni.

Jeśli decydujemy się na wyspę kuchenną z palnikami lub płytą, na której przygotowywać będziemy posiłki, koniecznie musimy wziąć pod uwagę wysokość pomieszczenia, ponieważ niezbędne będzie zainstalowanie okapu kuchennego nad wyspą.

Jaki sprzęt AGD umieścić w wyspie?

Niemal wszystkie sprzęty AGD dostępne na rynku, możemy zabudować w wyspie kuchennej. Wszystko zależy od tego, jaką kuchnią dysponujemy i jak zainstalujemy instalację elektryczną i sieć wodną w naszym domu. Decyzja o tym, które sprzęty AGD umieścić w wyspie kuchennej, powinna być podjęta na samym początku budowy lub remontu kuchni.

Jedną z opcji jest zainstalowanie w blacie wysypy płyty grzewczej oraz zlewu. To połączenie usprawni nam proces gotowania i sprzątania. Niewielka odległość pomiędzy płytą a zlewem, sprawi, że zmywanie naczyń będzie szybsze i przyjemniejsze.

Kolejnym ciekawym połączeniem jest zainstalowanie w wyspie zlewu, zmywarki i pralki - te trzy urządzenia muszą być podłączone do wody, a możemy to zrobić właśnie w wyspie, która będzie jedyną, podłączoną do wody, częścią kuchni.

Naszą wyspę możemy w pełni wykorzystać jako przestrzeń przeznaczoną do gotowania. Wystarczy zadbać o odpowiednią wielkość blatu i zamontować w niej płytę grzewczą (z górnym okapem) oraz piekarnik.

Podsumowując, to, którą kombinację sprzętu AGD w wyspie kuchennej wybierzemy, zależy głównie od naszych potrzeb, ale również od układu sieci wodnej, elektrycznej czy gazowej oraz wielkości naszej kuchni.

Opinie o Wyspa w kuchni ze sprzętem AGD – czy to dobry pomysł? - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 + 1 =

Podobne

Źródła

zdjęcie - shutterstock.com