Szafka pod zlewozmywak – rodzaje

szafka pod zlew

5.0 Opinie (1)
  • meble kuchenne
  • szafki kuchenne
szafka pod zlew

Szafka pod zlewozmywak to bardzo ważny element wyposażenia kuchennego. Musi pasować zarówno do blatu kuchennego, jak i zlewozmywaka, aby kuchnia spełniała swoje zadanie i była praktyczna.

Jakie są rodzaje szafek pod zlewozmywak? 

Szafki pod zlewozmywak muszą być pojemne i funkcjonalne oraz dopasowane do reszty mebli. Do wyboru są:

  • szafka narożna 
  • szafka pod zlewozmywak jednokomorowy
  • szafka pod zlewozmywak dwukomorowy 

Szafka narożna pod zlewozmywak nie jest popularnym rozwiązaniem. Jednak może się przydać, gdy mamy małą kuchnię, wtedy warto zamontować zlew w takim miejscu i zaoszczędzić trochę miejsca na blacie. 

Dostępne szerokości na zlewy to 40 cm, 45 cm, 50 cm, 60 cm oraz 80 cm. W przypadku szafek pod zlewozmywaki jednokomorowe sprawdza się szerokość 50 cm, jeżeli zlew ma jedną komorę, ale ma też ociekacz to zazwyczaj pasuje szafka o szerokości 60 cm. W przypadku zlewozmywaka dwukomorowego szerokość szafki powinna być 80 cm. Najmniejsze rozmiary szafek sprawdzą się przy bardzo małych i wąskich otworach zlewowych. 

Czym różni się szafka pod zlewozmywak od standardowej szafki stojącej? 

Na pierwszy rzut oka taka szafka nie wyróżnia się niczym specjalnym, jednak żeby mogła być zamontowana pod zlewem, musi spełniać kilka założeń. Przede wszystkim taki rodzaj szafki jest całkowicie pozbawiony ścianki tylną, ewentualnie jest ona wyjmowana. Służy to temu, aby można było bezproblemowo zainstalować części hydrauliczne i odpływowe. Tak szafka powinna mieć cienka górną warstwę lub jak to bywa w niektórych modelach, może być całkowicie pozbawiona górnej deski. Takie zabiegi ułatwiają potem montaż blatu kuchennego i zlewu do takiego mebla. 

Taki rodzaj szafek nie posiada również żadnych półek czy przegródek. Wnętrze musi być puste i przestronne, ze względu na to, że muszą się tam zmieścić rury i instalacje. W takiej przestrzeni najczęściej trzymamy kosz na śmieci lub różne środki czystości z powodu, że nie jest to najbardziej estetyczne miejsce w kuchni. 

Rodzaje materiałów na szafkę pod zlewozmywak

Szafki pod zlewozmywak mogą być tak naprawdę wykonane ze wszystkich materiałów, z których są robione standardowe meble kuchenne. Może to być drewno, sklejka, płyta wiórowa czy pływa MDF. Jednak należy zwrócić uwagę na to, żeby wybrać taki materiał, który będzie odporny na wilgoć, a także będzie odpowiednio zabezpieczony, ponieważ taka szafka jest szczególnie narażona na częsty kontakt z wodą.

Opinie o Szafka pod zlewozmywak – rodzaje - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

2 + = 11

Opinie

  1. Z Zosia

    dzięki

Podobne

Źródła

zdjęcie - shutterstock.com