Oświetlenie strefowe w salonie. Sprawdź dlaczego warto!

Oświetlenie strefowe

4.0 Opinie (1)
  • meble do salonu
  • salon
Oświetlenie strefowe

Salon to niezaprzeczalnie serce domu. To właśnie w tym pomieszczeniu spędzamy dużo czasu w trakcie dnia oraz wieczorem, oglądając film lub czytając książkę. Salon często łączymy z jadalnią, dzięki czemu dysponujemy przestronnym pomieszczeniem wielofunkcyjnym. I to właśnie ta różnorodność funkcji, jaką pełni salon w domu, sprawia, że oświetlenie strefowe jest tak ważne.

Oświetlenie strefowe - co to jest?

Projektując dom lub mieszkanie, skupiamy się głównie na wyborze koloru ścian, mebli oraz dodatków. Często jednak zapominamy o odpowiednim rozmieszczeniu oświetlenia, które dopełnia wszystkie nasze wnętrza. 

Czym jest oświetlenie strefowe? Najprościej mówiąc, jest to dzielenie wybranego pomieszczenia na strefy za pomocą światła. Wykorzystuje się do tego lampy punktowe lub oświetlenie taśmą LED i montuje w określonym miejscu pomieszczenia - nie zawsze musi być to sufit. Wszystko zależy od tego, jakie funkcje pełni nasze pomieszczenie.

Oświetlenie strefowe - w jakich pomieszczeniach się sprawdzi?

Oświetlenie strefowe najlepiej sprawdzi się w tych pomieszczeniach, w których robimy różne czynności w zależności od pory dnia lub pory roku. 

Oświetlenie takie będzie dobrym rozwiązaniem do łazienki, na przykład światło zamontowane w strefie mokrej może być inne niż w strefie suchej. 

W kuchni, w której znajduje się jadalnia, światło strefowe będzie podzielone na minimum 2 moduły - do oświetlenia kuchni oraz do oświetlenia przestrzeni jadalni.

Duży salon może mieć nawet 3 różne strefy: wypoczynkową dzienną, wypoczynkową wieczorną oraz jadalnianą lub rekreacyjną.

Oświetlenie strefowe sprawdzi się również na rozbudowanych klatkach schodowych, na przykład tych połączonych z przedpokojem oraz w długich korytarzach.

Salon - pokój dzienny i do relaksu wieczornego

Funkcjonalny salon będzie miejscem odpowiednim do spędzania czasu z rodziną, zarówno w trakcie dnia oraz wieczorem. Projektując oświetlenie salonu koniecznie powinniśmy również wziąć pod uwagę zmieniające się pory roku - to one w głównej mierze, wpływają na ilość światła naturalnego w tym pomieszczeniu.

Latem, w trakcie dnia będziemy potrzebowali dużo mniej sztucznego światła niż w zimowe popołudnie. Właśnie dlatego oświetlenie strefowe jest tak ważne. Dzięki niemu będziemy mogli włączać tylko te lampy, które są nam potrzebne w konkretnym momencie, bez potrzeby oświetlania całego pomieszczenia.

Oświetlenie strefowe - jak je zaprojektować?

Oświetlenie strefowe może być zaprojektowane dzięki różnym rodzajom żyrandoli, kinkietów oraz lamp podłogowych. Najważniejsze jest dobranie odpowiedniego oświetlenia do charakteru danej strefy. 

W strefie jadalni najlepiej sprawdzi się światło punktowe padające od góry na stół, natomiast komplet wypoczynkowy - sofa lub narożnik - może być ustawiony pod sufitem podwieszanym, w którym mieści się rozproszone oświetlenie LED. Jeśli lubimy spędzać wieczory z książką w ręku, to możemy doświetlić to miejsce dodatkową lampą podłogową.

W trakcie dnia włączajmy światło białe, jasne, które rozjaśni salon bez względu na pogodę zewnętrzną. Takie światło pozwoli na komfortowe spędzanie czasu w salonie nawet w pochmurne dni. 

Natomiast wieczorem możemy wykorzystać światło do stworzenia przyjemnej i spokojnej atmosfery. Wystarczy włączyć lampę podłogową lub kinkiety ścienne, w których zamontujemy żarówki z ciepłym światłem. Takie oświetlenie ociepli nasz salon, nada mu nastrojowości i wyciszy nas przed snem.

Opinie o Oświetlenie strefowe w salonie. Sprawdź dlaczego warto! - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

28 − = 25

Podobne

Źródła

zdjęcie - shutterstock.com