Stół drewniany a stół z materiału drewnopodobnego

Stół drewniany a stół z materiału drewnopodobnego

4.0 Opinie (1)
 • meble kuchenne
 • stół jadalniany
 • stół drewniany
 • stół kuchenny
Stół drewniany a stół z materiału drewnopodobnego

Wybór stołu do kuchni lub jadalni nie jest prosty. Na rynku jest szeroki wybór asortymentu. Jednak jak kupić odpowiedni stół, który będzie spełniał nasze oczekiwania? Poznaj wady i zalety najpopularniejszych opcji, jakimi są stół drewniany oraz stół z materiału drewnopodobnego.

Stół z drewna naturalnego – rodzaje 

Rodzaje stołów z drewna naturalnego dzieli się ze względu na rodzaj użytego drewna. Najpopularniejszymi opcjami są: 

 • buk
 • buk twardzielowy 
 • dąb
 • orzech amerykański
 • jesion

Buk jest surowcem twardym i solidnym, a jednocześnie jest łatwy w obróbce. Buk twardzielowy różni się tym, że jest surowcem młodszym oraz mniej popularnym. Ma też żółto-czerwoną lub brązowo-czerwoną barwę. Podlega też specyficznej obróbce, gdyż głównie wydobywa się z niego zabarwiony środek. Dąb jest bardzo wytrzymałym materiałem. Dodatkowo to jeden z najcenniejszych gatunków drewna wykorzystywanego w przemyśle meblarskim i nie tylko. Produkty wytworzone z tego materiału mają nieco surowe wykończenie, dlatego świetnie nadają się do aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim. 

Orzech amerykański to dosyć egzotyczne drewno i nie tak popularne, jak wcześniej wymienione. Ma ciemną barwę w chłodnym tonie, dlatego wyroby z niego wytworzone odznaczają się unikatowym designem. Jesion z kolei ma bardzo delikatny jasny kolor. Jednak jest wymagającym gatunkiem, dlatego wymaga specjalnego zabezpieczenia lakierem. 

Rodzaje materiałów drewnopodobnych 

Najbardziej popularne materiały drewnopodobne: 

 • sklejka
 • płyty wiórowe
 • płyty pilśniowe 

Płyty wiórowe składają się z zazwyczaj z trocin i drzazg, które są zespolone specjalnym klejem. W przemyśle meblarskim zazwyczaj takie płyty pokrywa się laminatem, żeby były trwalsze i dobrze się prezentowały.  Płyty pilśniowe są produkowane z rozwłóknionego surowca drzewnego. Poddawane są wysokiej temperaturze i prasowaniu, dzięki temu uzyskiwany jest całkowicie jednolity materiał. Ostatni rodzaj to sklejki, które można podzielić na sklejki suchotrwałe, sprawdzające się w warunkach suchych oraz wodoodporne, które mają zastosowanie w warunkach wilgotnych. 

Wady i zalety stołu z drewna naturalnego

Wadą stołu z drewna naturalnego może być jego cena. Zazwyczaj ceny za stół z drewna litego są znacznie droższe niż te z materiałów drewnopodobnych. Kolejną wadą jest również to, że niezabezpieczony stół jest podatny na zarysowania. Stół drewniany nie jest też odporny na wilgoć i wysoką temperaturę. Mogą się na nim robić nieestetyczne odbarwienia od mokrych oraz gorących naczyń.  

Niewątpliwą zaletą drewna naturalnego jest jego wygląd. Stoły z drewna naturalnego to piękne i majestatyczne meble. Zawsze prezentują się dobrze i nadają ciepłego klimatu pomieszczeniom. Jeżeli będziemy odpowiednio dbać o taki mebel, to będzie służył przez wiele lat, można więc powiedzieć, że jego zakup to inwestycja na lata. 

Wady i zalety stołu z materiałów drewnopodobnych 

Największą zaletą tego rodzaju mebli jest ich cena. Stoły z materiałów drewnopodobnych są tanie, ale dobre jakościowo. Nadają się też jako zamiennik drewna naturalnego. Ich kolejną zaletą jest to, że nie mają sęków ani naturalnych szczelin. Dzięki temu są łatwe w obróbce i nie ma możliwości, żeby przy tym pękły. 

Ich wadą jest to, że mimo iż mogą dobrze imitować drewno naturalne, to jednak ta różnica może być widoczna zwłaszcza dla znawców i pasjonatów drewna naturalnego. Dodatkowo takie stoły są zazwyczaj cięższe ze względu na klej lub żywicę, która spaja ich strukturę. 

Opinie o Stół drewniany a stół z materiału drewnopodobnego - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

84 − 78 =

Podobne

Źródła

zdjęcie - shutterstock.com