Stół drewniany a stół z materiału drewnopodobnego


Wybór stołu do kuchni lub jadalni nie jest prosty. Na rynku jest szeroki wybór asortymentu. Jednak jak kupić odpowiedni stół, który będzie spełniał nasze oczekiwania? Poznaj wady i zalety najpopularniejszych opcji, jakimi są stół drewniany oraz stół z materiału drewnopodobnego.
Stół z drewna naturalnego – rodzaje
Rodzaje stołów z drewna naturalnego dzieli się ze względu na rodzaj użytego drewna. Najpopularniejszymi opcjami są:
- buk
- buk twardzielowy
- dąb
- orzech amerykański
- jesion
Buk jest surowcem twardym i solidnym, a jednocześnie jest łatwy w obróbce. Buk twardzielowy różni się tym, że jest surowcem młodszym oraz mniej popularnym. Ma też żółto-czerwoną lub brązowo-czerwoną barwę. Podlega też specyficznej obróbce, gdyż głównie wydobywa się z niego zabarwiony środek. Dąb jest bardzo wytrzymałym materiałem. Dodatkowo to jeden z najcenniejszych gatunków drewna wykorzystywanego w przemyśle meblarskim i nie tylko. Produkty wytworzone z tego materiału mają nieco surowe wykończenie, dlatego świetnie nadają się do aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim.
Orzech amerykański to dosyć egzotyczne drewno i nie tak popularne, jak wcześniej wymienione. Ma ciemną barwę w chłodnym tonie, dlatego wyroby z niego wytworzone odznaczają się unikatowym designem. Jesion z kolei ma bardzo delikatny jasny kolor. Jednak jest wymagającym gatunkiem, dlatego wymaga specjalnego zabezpieczenia lakierem.
Rodzaje materiałów drewnopodobnych
Najbardziej popularne materiały drewnopodobne:
- sklejka
- płyty wiórowe
- płyty pilśniowe
Płyty wiórowe składają się z zazwyczaj z trocin i drzazg, które są zespolone specjalnym klejem. W przemyśle meblarskim zazwyczaj takie płyty pokrywa się laminatem, żeby były trwalsze i dobrze się prezentowały. Płyty pilśniowe są produkowane z rozwłóknionego surowca drzewnego. Poddawane są wysokiej temperaturze i prasowaniu, dzięki temu uzyskiwany jest całkowicie jednolity materiał. Ostatni rodzaj to sklejki, które można podzielić na sklejki suchotrwałe, sprawdzające się w warunkach suchych oraz wodoodporne, które mają zastosowanie w warunkach wilgotnych.
Wady i zalety stołu z drewna naturalnego
Wadą stołu z drewna naturalnego może być jego cena. Zazwyczaj ceny za stół z drewna litego są znacznie droższe niż te z materiałów drewnopodobnych. Kolejną wadą jest również to, że niezabezpieczony stół jest podatny na zarysowania. Stół drewniany nie jest też odporny na wilgoć i wysoką temperaturę. Mogą się na nim robić nieestetyczne odbarwienia od mokrych oraz gorących naczyń.
Niewątpliwą zaletą drewna naturalnego jest jego wygląd. Stoły z drewna naturalnego to piękne i majestatyczne meble. Zawsze prezentują się dobrze i nadają ciepłego klimatu pomieszczeniom. Jeżeli będziemy odpowiednio dbać o taki mebel, to będzie służył przez wiele lat, można więc powiedzieć, że jego zakup to inwestycja na lata.
Wady i zalety stołu z materiałów drewnopodobnych
Największą zaletą tego rodzaju mebli jest ich cena. Stoły z materiałów drewnopodobnych są tanie, ale dobre jakościowo. Nadają się też jako zamiennik drewna naturalnego. Ich kolejną zaletą jest to, że nie mają sęków ani naturalnych szczelin. Dzięki temu są łatwe w obróbce i nie ma możliwości, żeby przy tym pękły.
Ich wadą jest to, że mimo iż mogą dobrze imitować drewno naturalne, to jednak ta różnica może być widoczna zwłaszcza dla znawców i pasjonatów drewna naturalnego. Dodatkowo takie stoły są zazwyczaj cięższe ze względu na klej lub żywicę, która spaja ich strukturę.
Opinie o Stół drewniany a stół z materiału drewnopodobnego - dodaj:
Twoja ocena:Podobne
Źródła
zdjęcie - shutterstock.com