Sypialnia na poddaszu – jak ją urządzić?

Sypialnia na poddaszu

4.0 Opinie (1)
  • wyposażenie sypialni
  • sypialnia
Sypialnia na poddaszu

Sypialnia na poddaszu to popularne rozwiązanie w wielu domach, szczególnie tych z małą powierzchnią. Ze względu na skosy, okno dachowe oraz nietypowe wymiary, może być to duże wyzwanie projektowe. Jednak przy odpowiednim zaplanowaniu prac i dokładnym wykorzystaniu przestrzeni, możemy uzyskać wspaniałe efekty i cieszyć się piękną oraz przytulną sypialnią.

Pomieszczenie na poddaszu - co trzeba wiedzieć?

Podczas urządzania pomieszczeń na poddaszu, koniecznie musimy wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych czynników. Są to, między innymi: odpowiednia izolacja termiczna i akustyczna, wentylacja, oświetlenie pomieszczenia, wykorzystanie kątów i przestrzeni pod skosami.. Zasady te są ogólne dla wszystkich pomieszczeń poddaszowych - sypialni, salonu, kuchni czy łazienki. 

W pierwszym kroku powinniśmy zadbać o techniczną stronę projektu, czyli od izolacji termicznej i akustycznej oraz odpowiedniej wentylacji. To właśnie te czynniki sprawiają, że komfort użytkowania poddasza, będzie zbliżony do tego, który mamy na niższych piętrach budynku. Dopiero później możemy zająć się oświetleniem, czy wyborem stylu dla tego pomieszczenia pod skosami.

Sypialnia na poddaszu - zasady oświetlenia

Sypialnia na poddaszu będzie zazwyczaj ciemniejsza, niż sypialnia na niższych piętrach. Jest to spowodowane tym, że dach, ułożony pod skosem, może mieć zamontowane okna dachowe, które wpuszczą do środka mniej światła dziennego. W takim przypadku, warto zainwestować w dodatkowe źródła światła - żyrandol, kinkiety ścienne, lampki nocne czy neon, który podkreśli charakter sypialni.

Sypialnię na poddaszu możemy zaprojektować, uwzględniając jasne kolory. Białe ściany, jasne drewniane meble i naturalne tekstylia sprawią, że nasza sypialnia będzie optycznie większa i bardzo przytulna. Lekko żółte światło rozświetli poddasze, wprowadzając do środka spokojny nastrój. Będzie to pomieszczenie stworzone do odpoczynku.

Sypialnia na poddaszu - jak wykorzystać skosy?

Kluczowym momentem urządzania sypialni na poddaszu jest wykorzystanie dostępnych kątów i skosów. Projektowanie takiej przestrzeni może być wyzwaniem, ale również szansą na stworzenie praktycznych i wyjątkowych rozwiązań. Jak wykorzystać skosy w sypialni na poddaszu?

  1. Połóżmy materac lub niskie łóżko na podłodze pod skosem. Jeśli zrobimy to bezpośrednio pod oknem dachowym, to dodatkowo zyskamy piękny widok na niebo.
  2. Zaprojektujmy biblioteczkę. Wystarczą do tego półki lub drewniane skrzynki, w których możemy poukładać nasze książki. Zyskamy w ten sposób kącik czytelniczy.
  3. Wstawmy komodę z szufladami, która może pełnić rolę bieliźniarki lub szafy.
  4. Szafa na wymiar będzie ciekawym rozwiązaniem, dla osób, których poddasze ma chociaż jeden wyższy skos.

Sypialnia na poddaszu - wnętrze w stylu skandynawskim

Minimalizm stylu skandynawskiego, jak żaden inny, pasuje do poddasza, ponieważ nie musimy wstawiać do pomieszczenia wielu mebli. Sypialnię w stylu skandynawskim urządzimy wykorzystując jasne kolory, naturalne tkaniny i meble wykonane z drewna.

Sypialnia na poddaszu - wnętrze w stylu rustykalnym

Styl rustykalny to przede wszystkim naturalne i jasne materiały. W sypialni na poddaszu w stylu rustykalnym warto więc postawić na drewniane meble oraz koce, narzuty czy poduszki wykonane z naturalnych materiałów.

Sypialnia na poddaszu - wnętrze w stylu industrialnym

Styl industrialny charakteryzuje się surowymi powierzchniami. Sprawdzi się tu beton, cegła, czy metal. Sypialnia na poddaszu urządzona w stylu industrialnym, powinna być ozdobiona metalowymi meblami, a dodatki tekstylne mogą nawiązywać do koloru betonu, rdzy lub cegieł.

Opinie o Sypialnia na poddaszu – jak ją urządzić? - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

67 + = 73

Podobne

Źródła

zdjęcie - shutterstock.com