Okap kuchenny – poznaj rodzaje okapów

okap kuchenny

4.0 Opinie (1)
  • meble kuchenne
  • kuchnia
okap kuchenny

Nowoczesna kuchnia nie obędzie się bez dobrze dobranego okapu kuchennego. Niewielki, teleskopowy okap lub większy pochłaniacz kuchenny - rodzajów tego urządzenia jest wiele, są zróżnicowane pod względem budowy, funkcji oraz przeznaczenia montażowego.

Okap kuchenny - co musisz wiedzieć?

Okap kuchenny jest bardzo powszechnym urządzeniem kuchennym. Można go spotkać w małych kuchniach zamkniętych, aneksach kuchennych oraz w kuchni, która wyposażona jest w wyspę z płytą grzewczą. Co jeszcze warto wiedzieć?

RODZAJE

Okap kuchenny występuje w wielu rodzajach, rozmiarach i kolorach. To, który rodzaj oraz model wybierzemy do naszej kuchni, zależy nie tylko od naszych upodobań i mebli kuchennych, ale również od układu pomieszczenia, rodzaju palników, jakimi dysponujemy oraz od podłączenia kuchni do systemu wentylacji zewnętrznej.

PODŁĄCZENIE

Do zainstalowania tradycyjnego okapu kuchennego będziemy potrzebować szybu kominowego lub systemu wentylacji, które odprowadzają powietrze na zewnątrz budynku. Jeśli nie chcemy podłączać w ten sposób okapu, wystarczy zakupić pochłaniacz kuchenny, który oczyszcza powietrze z pary wodnej i zapachów za pomocą specjalnych i wymiennych filtrów.

GWARANCJA

Wybierając okap kuchenny, powinniśmy sprawdzić zakres gwarancji oraz dokładny opis urządzenia. Niektóre okapy są lepsze do kuchenek gazowych, a inne sprawdzą się lepiej nad wyspą i płytami indukcyjnymi.

Okap kuchenny - główne zalety

Do niewątpliwych zalet okapu kuchennego zaliczyć możemy:

  • zapobieganie nadmiernego skraplania się pary wodnej w kuchni i jej osiadania na szklanych powierzchniach (na przykład na oknie),
  • wentylację powietrza,
  • doświetlenie palników oraz przygotowywanych posiłków, za pomocą lampki umieszczonej w urządzeniu.

Okap kuchenny - rodzaje budowy/konstrukcji urządzenia

Rozróżniając okapy kuchenne najlepiej zacząć od kwestii najbardziej ogólnej - konstrukcji urządzenia. To właśnie podział ze względu na budowę okapu daje nam najszerszy obraz tego, który okap sprawdzi się lepiej w naszej kuchni. Okap można podzielić w tym kontekście na dwa urządzenia:

  • okap kuchenny (kominowy) - wymaga podłączenia do szybu wentylacyjnego lub kominowego, który będzie wentylował powietrze na zewnątrz budynku,
  • pochłaniacz kuchenny - oczyszcza powietrze za pomocą wymiennych filtrów, nie trzeba podłączać go do ciągu kominowego czy wentylacji.

Okap kuchenny - rodzaje instalacji

Innym sposobem rozróżnienia okapów i pochłaniaczy kuchennych jest rodzaj instalacji. Jest to ważne zwłaszcza w tych kuchniach, które są wyposażone w wyspę kuchenną i zabudowane szafki kuchenne. Okapy i pochłaniacze możemy podzielić tu na:

  • okap przyścienny (standardowy, skośny, okrągły, etc.),
  • okap sufitowy/wyspowy (okrągły, prostokątny, rustykalny, etc.),
  • okap teleskopowy,
  • okap blatowy.

Okap kuchenny - gdzie go zamontować?

Ostatnim podziałem okapów kuchennych na rodzaje, jest miejsce docelowe montażu tego urządzenia. Okapy i pochłaniacze możemy zamontować, między innymi:

  • przy ścianie, doprowadzając system okapu do ciągu kominowego lub wentylacyjnego,
  • pod szafką kuchenną w zabudowie, sprawdzi się tu okap teleskopowy, na przykład na wymienne filtry,
  • na suficie, na przykład nad wyspą kuchenną,
  • w blacie kuchennym.

To, który rodzaj, model oraz kolor okapu wybierzemy, zależy od tego, w którym miejscu kuchni znajdują się palniki do gotowania oraz styl całego pomieszczenia. Okap kuchenny może być nie tylko funkcjonalny, dobrze dobrany będzie również piękną ozdobą naszej kuchni.

Opinie o Okap kuchenny – poznaj rodzaje okapów - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

26 − = 22

Podobne

Źródła

zdjęcie - shutterstock.com