Kominek w salonie – jak to zaprojektować?

Kominek w salonie

4.0 Opinie (1)
  • meble do salonu
  • salon
Kominek w salonie

Kominek w salonie to marzenie niejednego właściciela domu. Tradycyjne kominki opalane drewnem, mają jednak w ostatnich latach kilku konkurentów, którzy goszczą również w salonach w bloku. Nieważne jednak, jaki kominek zakupimy do naszego salonu, ważne, aby był piękną i funkcjonalną dekoracją tego pomieszczenia.

Jak zaprojektować kominek w salonie? Sprawdź!

Kominek w salonie - to musisz wiedzieć

Nowoczesny kominek, który chcemy zamontować w domowym salonie, to dobry pomysł. Dzięki niemu ogrzejemy dom oraz stworzymy przyjemne miejsce dla wszystkich domowników. Zanim jednak zdecydujemy się na zamontowanie kominka na opał, powinniśmy wiedzieć, jakie regulacje prawne obowiązują w danym momencie.

Od niedawna, każdy kominek, którym chcemy ogrzać dom, musi być zgodny z dyrektywą Unii Europejskiej i posiadać certyfikat Ecodesign. Oznacza to, że tylko niektóre materiały mogą być wykorzystywane jako wkłady kominkowe.

Przed zakupem kominka musimy więc sprawdzić najnowsze regulacje prawne i zdecydować, czy kominek w salonie będzie ogrzewał cały dom, czy będzie pełnił głównie funkcję dekoracyjną.

Kominek w salonie - główne zalety

Elegancki salon z kominkiem wygląda bardzo okazale i ekskluzywnie. To właśnie jedna z zalet posiadania kominka - nadaje naszemu wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. Dodatkowo będzie ogrzewał on pomieszczenie jesiennymi wieczorami oraz w trakcie mroźnych, zimowych dni. Dobrze umieszczony kominek, będzie głównym elementem dekoracyjnym naszego salonu i na pewno zwróci uwagę gości przebywających w naszym domu.

Kominek w salonie - rodzaje kominków

Ze względu na regulacje prawne idące w stronę ograniczenia emisji spalin, nie możemy palić w kominku materiałami, które nie posiadają odpowiednich certyfikatów. Jeśli jednak nie zależy nam na tym, aby kominek był głównym źródłem ciepła, to możemy zdecydować się na łatwiejsze rozwiązania. Są to nowoczesne rodzaje kominków:

  • biokominek - wykonany z aluminium, kamienia naturalnego, szkła lub stali nierdzewnej, którego głównym paliwem jest łatwopalny płyn lub żel;
  • kominek elektryczny - urządzenie, które wystarczy podpiąć do prądu - imituje ogień, który lekko ogrzewa pomieszczenie i pięknie je dekoruje.

Kominek idealny do mieszkania w bloku 

Kominki ekologiczne sprawdzą się również w mieszkaniach w bloku. Oczywiście będą to urządzenia pełniące funkcję dekoracyjną, nie będziemy mogli ogrzewać nim naszego mieszkania. 

Jeśli dysponujemy przestronnym salonem lub aneksem kuchennym, to możemy zamontować w mieszkaniu biokominek. Szczególną uwagę powinniśmy jednak zwrócić na tkaniny łatwopalne i odsunąć je od biokominka. Jest on bowiem źródłem prawdziwego ognia, dlatego musimy zachować szczególne środki ostrożności w trakcie jego rozpalania.

Mając niewielkie mieszkanie lepiej zamontować kominek elektryczny, jest on bardziej bezpieczny, głównie przez to, że jedynie imituje ogień. Nie da się nim poparzyć, więc będzie idealnym rozwiązaniem jeśli mamy dzieci lub zwierzęta.

Kominek w salonie - pomysły na aranżacje

Nowoczesny kominek może być zamontowany niemal wszędzie. Najlepsze wrażenie będzie robił, jeśli ustawimy go w centralnej części salonu. Może być wkomponowany we wnękę, wcześniej przygotowany słupek lub stać na ziemi. Wszystko zależy od aranżacji całego pomieszczenia.

Minimalistyczne wnętrza mogą być wyposażone w szklany kominek narożny lub wykonany z naturalnego kamienia.

Salon industrialny wyróżni się, jeśli zamontujemy w nim wolnostojący kominek, na przykład w kolorze czarnym.

Przestrzenie urządzone w stylu boho lub rustykalnym mogą mieć kominek zabudowany, który naturalnie wkomponuje się w to wnętrze.

Opinie o Kominek w salonie – jak to zaprojektować? - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

17 − = 11

Podobne

Źródła

zdjęcie - shutterstock.com