Jaki kształt blatu kuchennego sprawdzi się najlepiej?

blat kuchenny

4.0 Opinie (1)
  • meble kuchenne
  • blat kuchenny
  • kuchnia
blat kuchenny

W kwestii blatu kuchennego możemy wybierać nie tylko z materiałów, z których może być wykonany, ale także z rodzajów kształtów. Jakie są najpopularniejsze kształty blatów kuchennych? 

Blat kuchenny – jaki kształt?

Dostępne na rynku są:

  • blaty proste
  • blaty typu L
  • blaty typu C

Blaty proste sprawdzą się pod ścianą i pod oknem. To standardowy kształt i najczęściej spotykany. Blat typu L rewelacyjnie sprawdzi się przy ścianie, a jego centralna część gdzie jest załamanie na rogu ściany kuchni. Taki blat będzie zajmował dużo miejsca, dlatego lepiej sprawdzi się w dużych przestrzeniach. Ostatni wariant to typ C. Taki blat sprawdzi się na środku dużej kuchni, jak i przy ścianie. Bardzo dobrze wygląda, gdy nad środkową częścią wiszą szafki, natomiast jedno jego ramie znajduje się pod oknem, natomiast drugie jest częścią blatu, na której można spożywać posiłki lub pić drinki ze znajomymi. 

Rodzaje blatów a blaty na wymiar 

Blaty proste możemy zakupić bez problemu w salonach meblowych i popularnych sklepach sieciowych. Jednak blaty typu L oraz C muszą być specjalnie wymierzone pod kuchnie, dlatego są robione na wymiar. 

Blaty kuchenne na wymiar są droższe niż blaty ze sklepu. Dodatkowo ceny są uwarunkowane cennikiem województw oraz materiałem, z jakiego będą wykonane. Dlatego za blat kuchenny z kamienia naturalnego możemy zapłacić w dolnośląskim od 250 zł do nawet 900 zł za metr. Blat kuchenny z granitu o grubości 3 cm będzie kosztował od około 260 do nawet 600 zł za metr kwadratowy. 

Blat kuchenny z konglomeratu to mniej więcej koszt 500 zł za metr kwadratowy. Blat z płyty wiórowej oklejanej można nabyć już za około 350 zł. Blat laminowany można kupić już od 80 zł, są też blaty laminowane imitujące kamień, ich koszt to około 120 zł. Koszt blatów kuchennych drewnianych różni się w zależności od rodzaju wykorzystanego drewna. Zazwyczaj ceny zaczynają się od 200 zł za metr w górę. 

Jaki typ blatu do jakiej kuchni?

Blat prosty wpasuje się w każdą kuchnię. Nada się pod okno, jak i pod ścianę. Na rynku dostępne są bardzo długie, ale też krótkie blaty proste. Jednak co najważniejsze w tego rodzaju blatów, że nadają się do bardzo małych kuchni. Blaty typu C i L sprawdzą się do większych przestrzeni. Rewelacyjnie odnajdą się w dużych kuchniach w stylu loftowym i industrialnym. Blat typu C idealnie nadaje się też do bardzo jasnych i przestronnych kuchni z dużymi oknami z widokiem na podwórko, las lub plażę. Decyzję o rodzaju blatu najlepiej skonsultować ze specjalistą, który odpowiednio wymierzy ściany i doradzi w wyborze. Wiele firm, które robią meble na wymiar oferuje bezpłatną konsultację i wycenę. 

Opinie o Jaki kształt blatu kuchennego sprawdzi się najlepiej? - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 2 = 4

Podobne

Źródła

zdjęcie - shutterstock.com