Blat kuchenny laminowany – czy warto kupić?

blat kuchenny z laminatu

4.0 Opinie (1)
  • meble kuchenne
  • blat kuchenny
  • kuchnia
  • blat laminowany
blat kuchenny z laminatu

Blaty kuchenne laminowane są jednymi z najczęściej kupowanych na rynku w ostatnich latach. Czemu zawdzięczają taką popularność? Czy rzeczywiście są warte uwagi? Jakie są plusy i minusy takich mebli? Jak należy o nie dbać?

Z czego jest zrobiony blat laminowany?

Bazą tego rodzaju blatu jest płyta wiórowa lub płyta MDF, pokryta z jednej lub dwóch stron laminatem. Warstwy płyty i laminatu są prasowane pod bardzo wysoką temperaturą i dużym ciśnieniem, dzięki temu mebel jest trwały, twardy i odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz wysoką temperaturę. Jeszcze jakiś czas temu blaty laminowane miały bardzo złą opinię. Nie były tak odporne i solidne jak teraz. Technika ich produkowania i jakoś laminatu mocno ewoluowały na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Blat kuchenny laminowany — wady i zalety

Największą zaletą tego rodzaju blatu jest niewygórowana cena w zamian za bardzo dobrą jakość. Atrakcyjna cena wynika z łatwości obróbki takiego blatu. Dzięki starannemu zabezpieczeniu mebel jest odporny na temperaturę do 200°C, odplamienia, oraz kwasy występujące naturalnie w żywności i tłuszcz. Ważną jego cecha jest też to, że nie blaknie pod wpływem nasłonecznienia. Nie wymaga skomplikowanego czyszczenia i dbania. Można go z powodzeniem czyścić dostępnymi na rynku preparatami. Jego zaletą jest również szeroki wybór kolorystyczny oraz wykończenia. Blat kuchenny laminowany może imitować blaty drewniane oraz kamienne. 

Wadą blatów laminowanych jest to, że pod wpływem pary wodnej z czasem mogą robić się matowe. Pomimo swojej solidności i trwałości nie należy kroić bezpośrednio na nim, laminat łatwo można porysować, zwłaszcza ostrym nożem. Jednak przede wszystkim należy zadbać o to, żeby kupić taki blat u dobrego i sprawdzonego producenta, który przyłoży się do jego wykonania. Źle zabezpieczony blat laminowany nie będzie odporny na wysoką temperaturę, a w kontakcie z wodą będzie odchodził od powierzchni i gnił. 

Dla kogo blat kuchenny laminowany? 

Blat kuchenny laminowany sprawdzi się rewelacyjnie, gdy mamy mniejszy budżet. Dzięki jego plastyczności z powodzeniem może naśladować o wiele droższe surowce, a przy tym być nadal bardzo trwały. Będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią nadmiernie pielęgnować mebli. Żeby utrzymać czystość na takim blacie, wystarczą ogólnodostępne środki myjące lub po prostu mokra ściereczka. Idealnie sprawdzi się również dla osób, które lubią często zmieniać wystrój wnętrza w domu. Dzięki niskiej cenie blatu laminowanego można częściej pozwolić sobie na jego wymianę i zastąpić go innym blatem kuchennym. Warto też zastanowić się nad kupnem, gdy bardzo dużo i intensywnie korzystamy z blatu. Wówczas taki mebel szybciej się niszczy i inwestowanie w inny droższy blat może się nie opłacać.  

Opinie o Blat kuchenny laminowany – czy warto kupić? - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

59 − = 49

Opinie

  1. J jaa

    Ja mam i jestem zadowolona bardzo

Podobne

Źródła

zdjęcie - shutterstock.com