Szafa z drzwiami ażurowymi czy harmonijkowymi – co wybrać?

Szafa z drzwiami ażurowymi czy harmonijkowymi

4.0 Opinie (1)
  • meble do sypialni
  • wyposażenie sypialni
  • szafa do sypialni
Szafa z drzwiami ażurowymi czy harmonijkowymi

Szafa ażurowa czy szafa harmonijkowa? Jakie są różnice między nimi? Co będzie lepsze do Twojej sypialni? Sprawdź!

Szafa ażurowa a szafa harmonijkowa – różnice 

Główne różnice między tymi typami szaf dotyczą drzwiczek i systemu ich otwierania. Modele ażurowe są zbudowane z poziomych listew ułożonych w taki sposób, że wyglądem przypominają żaluzje. Z kolei drzwiczki harmonijkowe są zbudowane z pionowo ułożonych obok siebie listew, które łączą specjalne zawiasy. Listwy w szafie harmonijkowej po tworzeniu nakładają się na siebie. Należy wspomnieć, że drzwi ażurowe tez mogą być harmonijkowe, jednak w takiej wersji występują rzadziej.

Rodzaje szaf ażurowych 

Jak już wspomnieliśmy szafy ażurowe mogą mieć system drzwi harmonijkowy, ale na rynku można zakupić również inne typy szaf ażurowych takie jak: 

  • otwierane klasyczne 
  • rozwierane
  • przesuwne 

Drzwi otwierane w sposób klasyczny każdy zna, jednak drzwi przesuwne i rozwierane mogą być dla niektórych nowością, zwłaszcza w tego typu szafach. System drzwi przesuwnych większość pewnie kojarzy z szafą przesuwną, ale mało kto wie, że taki system jest również wykorzystywany w szafach ażurowych. Z kolei drzwi rozwierane to takie, które należy złapać od środka delikatnie przyciągnąć do siebie i przesunąć na boki. Zarówno drzwiczki przesuwne, jak i rozwierane są bardzo wygodne i praktyczne, bo nie zabierają miejsca jak klasyczne drzwi w szafie. Po otworzeniu nadal są na równej linii z resztą szafy. 

Rodzaje szaf harmonijkowych 

Wśród szaf harmonijkowych również można wyróżnić kilka typów ze względu na drzwiczki:

  • drzwiczki z pełnymi panelami
  • drzwiczki z panelami przeszklonymi 
  • drzwiczki drewniane
  • drzwiczki szklane (lacobel) 

Szafa z drzwiami ażurowymi czy szafa harmonijkowa – co lepsze? 

Tak naprawdę wszystko zależy od osobistych preferencji oraz gustu. Oba rodzaje szaf są bardzo praktyczne, nadają się do dużych i małych pomieszczeń. Szafy harmonijkowe częściej występują w eleganckich odsłonach, zwłaszcza chodzi tu o modele z białego szkła lacobel z szerokimi panelami. Jeżeli zdecydujemy się na jedną z opcji warto wziąć pod uwagę zamówienie szafy na wymiar. Wtedy mamy możliwość zadecydowania o tym jak będzie wyglądało wnętrze mebla, oraz o szerokości listew czy paneli. 

Opinie o Szafa z drzwiami ażurowymi czy harmonijkowymi – co wybrać? - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 + 2 =

Podobne

Źródła

zdjęcie - shutterstock.com