Wanna żeliwna – czy warto kupić?
4.0 Opinie (1)
Wanna żeliwna będzie na pewno dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą się cieszyć swoją wanną przez długie lata. Jest ona bowiem, bardzo wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne.
Czy warto kupić wannę żeliwną i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?
Wanna żeliwna - jak powstaje?
Wannę żeliwną wykonuje się przy użyciu ciekłego surowca. Do uprzednio przygotowanej formy, wlewa się ciekłe żelazo, które zostawia się, aż do stwardnienia - tak otrzymuje się wybrany kształt wanny. Następnie całą wannę pokrywa się specjalną emalią, która uodparnia ją przed wszelkimi zadrapaniami, uszkodzeniami mechanicznymi oraz chemikaliami.
Wanna żeliwna - największe zalety
Niezaprzeczalnie, największą zaletą wanny żeliwnej jest jej wytrzymałość. Są to jedne z najtrwalszych armatur, jakie możemy wybrać do naszej łazienki. Wanny te są dodatkowo pokryte specjalną emalią, dzięki której bardzo ciężko jest ją zarysować i uszkodzić.
Warto wspomnieć, że wanna żeliwna nadaje się również do renowacji po wielu latach użytkowania.
Tworzywo, z którego wykonana jest wanna żeliwna, sprawia, że jest ona ciężka i dzięki temu jest bardzo stabilna. Nie wymaga już specjalnych umocnień czy stelaży podtrzymujących.
Inną zaletą wanny żeliwnej jest długie utrzymywanie ciepła wody. Choć pusta wanna jest w dotyku bardzo zimna, to szybko nagrzewa się, gdy wlejemy do niej ciepłą wodę, a następnie długo utrzymuje przyjemną temperaturę kąpieli.
Czy wanna żeliwna pasuje do każdej łazienki?
O ile wannę żeliwną możemy zamówić niemal dowolną: do zabudowy, wolnostojącą na nóżkach, czy narożną, to nie zawsze będzie ona pasowała do naszej łazienki. Ze względu na swój ciężar, wanna żeliwna jest wymagającą armaturą łazienkową. Po pierwsze, wymaga ona często większej liczby osób do wniesienia jej oraz do zamontowania w łazience. Po drugie, obszerniejsze wanny, które odlane są z większej ilości płynnego żelaza i są bardzo ciężkie, nie będą dobrym pomysłem na wyposażenie łazienki na piętrze (w domu, czy w bloku). Dlaczego? Do wagi takiej wanny, należy doliczyć wagę wody, która będzie wypełniać wannę podczas kąpieli. Całkowita waga wanny żeliwnej i wody, może czasami wymagać od nas dodatkowego wzmocnienia podłogi w łazience. Waga standardowej wanny żeliwnej (od 140 cm do 160 cm) waha się od 70 kg do nawet 100 kg.
Wanna żeliwna - rodzaje i cena
Możemy spotkać wiele rodzajów wanny żeliwnej na rynku armatury łazienkowej. Najbardziej popularne są wanny żeliwne prostokątne o wymiarach od 140 cm do 160 cm, ale również wanny żeliwne narożne. Z żeliwa powstają też wanny wolnostojące oraz wanny żeliwne wolnostojące na ozdobnych nóżkach. Wybór odpowiedniej wanny zależy od naszych upodobań oraz przestrzeni, którą w łazience chcemy przeznaczyć na wannę.
Decydując się na zakup wanny żeliwnej, powinniśmy wziąć pod uwagę jej cenę. Wanny takie są droższe, od chociażby, wanien wykonanych z akrylu. Cena wanny żeliwnej zależy przede wszystkim od wielkości wanny. Im większa wanna, tym więcej materiału potrzeba do jej wykonania, a cena będzie proporcjonalnie wyższa. Wanny o wyjątkowych kształtach, również znacząco podniosą cenę wanny.
Kiedy warto kupić wannę żeliwną?
Wanna żeliwna - wyjątkowo trwała, nadająca się do renowacji po latach użytkowania - będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią częstych remontów i wymiany działających jeszcze sprzętów.
Sprawdzi się w domkach jednorodzinnych oraz w bloku w mieszkaniach na parterze. Na wyższych piętrach można zainstalować małe wanny żeliwne lub wzmocnić podłogę przed instalacją ciężkiej wanny.
Opinie o Wanna żeliwna – czy warto kupić? - dodaj:
Twoja ocena:Podobne
Źródła
Zdjęcie - shutterstock.com, autor Susan Law Cain