Otwarta garderoba – wady i zalety

Otwarta garderoba - wady i zalety

4.0 Opinie (1)
 • szafa garderobiana
 • garderoba
Otwarta garderoba - wady i zalety

Przestronna garderoba zamiast szafy, to ciekawe rozwiązanie, które ułatwia codzienne wybieranie ubrań wyjściowych. Dzięki garderobie zyskujemy też większą przestrzeń do przechowywania naszych rzeczy osobistych. 

Jedną z ciekawszych opcji jest zaprojektowanie garderoby otwartej, która będzie jednocześnie elementem dekoracyjnym naszego wnętrza. Rozwiązanie to ma jednak swoje słabe strony.

Poznaj wady i zalety otwartej garderoby

Czym jest garderoba otwarta?

Otwarta garderoba będzie rozwiązaniem szczególnie atrakcyjnym dla osób, które cenią sobie przestronność, funkcjonalność oraz estetykę. Możemy ją zaprojektować jako odrębne pomieszczenie lub wydzielić dla niej określoną przestrzeń w sypialni. Od standardowej garderoby różni ją przede wszystkim brak drzwi, a niekiedy również ścian bocznych. Możemy w niej przechowywać ubrania, obuwie oraz różne akcesoria.

To, które ubrania chcemy eksponować za pomocą otwartej garderoby, zależy tylko od nas. Przestrzeń ta może mieć zamontowany system szuflad czy schowków, w których porządkować będziemy bieliznę oraz biżuterię.

Garderoby otwarte zyskują na popularności głównie w nowoczesnych wnętrzach, gdzie służą nie tylko jako praktyczne rozwiązanie, ale również jako designerski akcent.

Garderoba otwarta - jak ją zaprojektować?

Każda garderoba otwarta może wyglądać inaczej. To, z jakich materiałów będzie wykonana, czy będzie mieściła się w osobnym pomieszczeniu, czy w sypialni, zależy głównie od naszych preferencji. Istnieją jednak pewne unikatowe wskazówki, które pomogą nam w zaprojektowaniu pięknej i funkcjonalnej garderoby otwartej.

 1. Odpowiednie miejsce - w pierwszej kolejności powinniśmy zdecydować, gdzie chcemy zamontować otwartą garderobę. Może to być wydzielona część sypialni, część korytarza lub zupełnie odrębne pomieszczenie.
 2. Potrzeby - dobrze zaprojektowana garderoba, to taka, która będzie funkcjonalna, dlatego koniecznie musimy zastanowić się, jaką funkcję ma pełnić nasza garderoba otwarta. Nasze potrzeby są kluczowe w trakcie projektowania takiej przestrzeni.
 3. Styl garderoby - garderoba otwarta powinna być zaprojektowana w stylu, który pasować będzie do projektu całego domu lub mieszkania. Garderoba stanie się wtedy jednym z ważniejszych elementów dekoracyjnych.
 4. Wyposażenie garderoby otwartej - od tego, co chcemy przechowywać w garderobie, zależeć będzie jej wyposażenie. Mogą to być same półki, drążki lub połączenie półek, szuflad oraz drążków i koszy na bieliznę.
 5. Oświetlenie - dobre oświetlenie, to podstawa elegancko i funkcjonalnie urządzonej garderoby. Sprawdzi się tu zarówno światło rozproszone, jak również oświetlenie punktowe nakierowane na szafki z ubraniami.

Garderoba otwarta - jak utrzymać porządek?

Estetyczna garderoba musi być uporządkowana. Tylko dokładnie ułożone i powieszone ubrania będą dekorowały wnętrze z otwartą garderobą.

W utrzymaniu porządku pomogą takie elementy garderoby jak: szuflady, pufy ze schowkami, szerokie półki oraz długie drążki z wieszakami. Dzięki tak wyposażonej garderobie otwartej będziemy mieli kontrolę nad tym, co widać, a czego nie. Bieliznę oraz buty możemy wkładać do szuflad, dodatki zimowe możemy schować do puf, a w widocznym miejscu powiesić możemy koszule, sukienki czy garnitury.

Regularne dbanie o porządek to podstawa pięknej garderoby otwartej.

Garderoba otwarta - wady

Jakie wady ma garderoba otwarta? Oto kilka z nich:

 • brak prywatności - nasze rzeczy są bardzo widoczne,
 • kurz osiadający na ubraniach,
 • potrzeba bardzo częstego porządkowania i przecierania garderoby,

Garderoba otwarta - zalety

Zalety garderoby otwartej to, między innymi:

 • ekskluzywne wyposażenie domu,
 • łatwy dostęp do ubrań,
 • większa przestrzeń przechowywania.

Opinie o Otwarta garderoba – wady i zalety - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

24 − 22 =

Podobne

Źródła

zdjęcie - shutterstock.com