Ława szklana – co musisz wiedzieć. Sprawdź!

szklany stolik kawowy

0.0 Opinie (0)
  • meble do salonu
  • salon
  • ława do salonu
szklany stolik kawowy

Ławy ze szklanymi blatami cieszą się dużą popularnością, głównie, dlatego że wyglądają lekko, schludnie, a dodatkowo szkło optycznie powiększa przestrzeń. Z jakiego rodzaju są produkowane blaty na ławy kawowe? Czy warto kupić ławę ze szklanym blatem? 

 Ława szklana – rodzaje szkła 

Ławy szklane najczęściej produkuje się ze szkła giętego oraz hartowanego. Szkło gięte jest bardzo plastycznym materiałem. Obróbka tego tworzywa odbywa się w gorącym piecu, w którym formułuje się odpowiedni kształt. Po uzyskaniu odpowiedniego efektu odstawia się szkło do wystygnięcia. 

Szkło hartowane powstaje w zupełnie innych warunkach. Do jego obróbki wykorzystuje się niską temperaturę, dzięki której szkło jest wzmacniane. To właśnie ten zabieg jest odpowiedzialny za grubość i strukturę szkła hartowanego. 

Z jakiego szkła wybrać ławę? 

Szkło gięte jest bardziej elastyczne i podatne na obróbkę, dlatego ławy z niego produkowane mogą mieć finezyjne i asymetryczne kształty. Blaty ze szkła hartowanego będą raczej w klasycznych kształtach jak okrągły, kwadratowy i prostokątny.

Ważna jest też wytrzymałość obu gatunków szkła. Szkło hartowane jest grubsze i bardziej odporne na uderzenia niż szkło gięte. Oczywiście to nie znaczy, że szkła hartowanego nie da się zbić, bo oczywiście się da, jednak jest to trudniejsze niż w przypadku wariantu giętego. 

Pod uwagę można wziąć również to, jak dane szkło zachowuje się w momencie rozbicia. Szkło hartowane rozsypie się na bardzo małe kawałeczki, które mają dość łagodne krawędzie. Z kolei szkło gięte pęka dokładnie tak samo, jak szklane przedmioty. Rozbija się na większe fragmenty z bardzo ostrymi krawędziami. 

Wizualnie ława ze szkła giętego i ława ze szkła hartowanego nie różnią się zbytnio. Kontrast widać jednak we właściwościach tych odmian szkła. Szkło hartowane jest mocniejsze, a także bezpieczniejsze. Więc jeśli zależy nam na trwałości, warto zdecydować się na taki wariant. Z kolei, gdy poszukujemy ławy o nietypowym kształcie oraz ciekawym designie to częściej takie ławy są produkowane ze szkła giętego. 

Opinie o Ława szklana – co musisz wiedzieć. Sprawdź! - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

16 − = 11

Opinie

  1. D Domowniczy

    Świetny artykuł, masa cennej wiedzy. Dziekuję za lekturę.

Podobne

Źródła

zdjęcie - shutterstock.com