Jak czyścić meble tapicerowane?

czyszczenie tapicerki

4.0 Opinie (1)
  • meble do salonu
  • salon
  • sofa do salonu
  • pufa do salonu
  • meble tapicerowane
czyszczenie tapicerki

Większość z nas ma w domu chociaż jeden mebel tapicerowany. Bez względu na to, czy jest to skórzana kanapa czy welurowy fotel wypoczynkowy, trzeba o takie meble dbać. Właściwa i systematyczna pielęgnacja foteli, puf i kanap może sprawić, że będą się prezentowały nienagannie przez wiele lat. Jak odpowiednio czyścić tapicerkę? 

Meble tapicerowane – odświeżanie wyglądu 

Jeżeli chcemy odświeżyć wygląd mebla, usunąć z niego roztocza czy kurz i sprawić, aby wyglądał lepiej, można użyć specjalnie dedykowanych produktów do prania tapicerek. Jeśli jednak nie chcemy wydawać pieniędzy na tego rodzaju chemię, to możemy w prosty sposób zrobić domowe środki myjące. 

Żeby wyczyścić tapicerkę skórzaną zarówno naturalną, jak i sztuczną należy najpierw ją odkurzyć lub delikatnie zamieść szczotką. Można użyć mieszanki letniej wody z płynem do naczyń. Wystarczy, że do miski z wodą wlejemy kropelkę płynu i wymieszamy. Potem należy zmotyczyć ściereczkę (najlepiej bawełnianą) w tym roztworze, a następnie porządnie ją odsączyć z nadmiaru wody. Ścierką bardzo delikatnie przetrzeć skórzany mebel. Na sam koniec warto ponownie przetrzeć materiał, lecz tym razem już ściereczką wilgotną od samej wody. 

Materiały pluszowe takie jak welur, welwet i aksamit również możemy czyścić domowymi sposobami. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się woda i amoniak. Litr wody należy wymieszać z łyżeczką amoniaku, a następnie zwilżoną w tym roztworze ścierką przetrzeć plusz. Należy to robić bardzo delikatnie i uważnie. Na sam koniec warto przeczesać (zgodnie z kierunkiem runa) materiał szczotką z bardzo delikatnym włosiem lub po prostu szczoteczką do zębów. 

Meble tapicerowane a czyszczenie plam 

O wiele częściej niż odświeżenia tapicerki potrzebujemy usunąć różnego rodzaju plamy. To również możemy spróbować zrobić domowymi sposobami. Plamy z wina czy kawy bardzo dobrze usuwa kwasek cytrynowy z wodą. Zabrudzenia po jedzeniu bardzo dobrze schodzą, jeśli przetrzemy je zwilżonym wacikiem kosmetycznym z odrobiną płynu do mycia naczyń. Tłuste plamy doskonale usuwa mąka ziemniaczana i talk, ponieważ mają działanie absorbujące tłuszcz. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby działać natychmiastowo. Wszystkie domowe sposoby na pozbywanie się zabrudzeń działają najlepiej, gdy plama jest jeszcze świeża. 

Opinie o Jak czyścić meble tapicerowane? - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

62 − = 58

Podobne

Źródła

zdjęcie - shutterstock.com