Wanna z prysznicem. Poznaj wady i zalety!
4.0 Opinie (1)
Relaksująca kąpiel czy szybki prysznic? Właściciele niewielkich łazienek często muszą wybierać pomiędzy tymi opcjami, decydując się na zamontowanie w swojej łazience wanny lub kabiny prysznicowej. A może wystarczy połączyć obie możliwości w jedno?
Jakie są wady i zalety wanny z prysznicem?
Mała łazienka. Poznaj przydatne rozwiązania!
Łazienka jest jednym z bardziej wymagających pomieszczeń do zaprojektowania. Dzieje się tak, ponieważ pomieszczenie to pełni wiele funkcji, musi być przy tym przestronne i ponadczasowe. Remont łazienki to bardzo kosztowny i czasochłonny proces, dlatego planując jej rozkład, powinniśmy dobrze zastanowić się nad tym, co ma się w niej znaleźć, a także zdecydować, czy wstawić do niej wannę, prysznic czy może wannę z prysznicem (2 w 1).
Inne wyzwania stawia przed nami mała łazienka. Oto rozwiązania, które zawsze sprawdzą się w małej łazience:
- kompaktowe i wielofunkcyjne meble,
- pralka ładowana od przodu, jej górny blat możemy wykorzystać na położenie ręczników, czy innych rzeczy osobistych,
- połączenie wanny z prysznicem, zaoszczędzimy bardzo dużo miejsca i zyskamy armaturę 2 w 1,
- szafki łazienkowe wiszące, dzięki nim zyskamy więcej przestrzeni na podłodze.
Wanna z prysznicem - jaki model wanny sprawdzi się najlepiej?
Decydując się na zamontowanie w łazience wanny z prysznicem, powinniśmy wiedzieć, które modele wanien sprawdzą się do tego najlepiej, a które nie nadają się do dodatkowego zabudowania.
Zasłony prysznicowe, które powiesimy na specjalnym drążku, będą pasowały do wielu modeli wanien, może być to wanna prostokątna przyścienna, wanna prostokątna do zabudowy, a nawet wanna wolnostojąca czy narożna. Kluczową rolę odgrywa tu rozstawienie ścien. Drążek rozporowy, na którym wisieć ma zasłona prysznicowa, musi dotykać ścian z dwóch stron - w linii prostej, lub być ustawiony w literę L.
Inaczej jest z parawanami nawannowymi, wykonanymi ze szkła czy tworzywa sztucznego. W tym wypadku nasza wanna powinna mieć płaskie wykończenie górnych brzegów. Jest to bardzo ważne, ponieważ każdy parawan montuje się bezpośrednio na wannie. Parawan nawannowy nie sprawdzi się więc na wannie narożnej ani modelu wolnostojącym, za to idealnie pasować będzie do wanny prostokątnej przyściennej oraz wanny prostokątnej zabudowanej.
Wanna z prysznicem - wady rozwiązania 2 w 1
Choć wanna połączona z prysznicem pasuje do niemal każdej łazienki i jest rozwiązaniem wielofunkcyjnym, to musimy liczyć się w wadami tego rozwiązania. Do największych wad tego połączenia jest:
- ograniczona możliwość zamontowania parawanu nawannowego, na przykład składanego - aby cieszyć się takim parawanem musimy mieć w łazience wannę prostokątną,
- tanie drążki i zasłonki prysznicowe mogą źle wyglądać w minimalistycznej łazience,
- bardzo regularna potrzeba mycia szklanego parawanu, po każdej kąpieli i prysznicu osadza się na nim woda, kamień oraz osad z mydła, żelu czy szamponu,
- wysoka cena parawanów wykonanych ze szkła hartowanego, uznawanego za najlepsze szkło do łazienki.
Wanna z prysznicem. Poznaj zalety!
Głównymi zaletami połączenia wanny z prysznicem są:
- duża oszczędność miejsca, zwłaszcza w małej łazience,
- możliwość brania długiej kąpieli lub szybkiego prysznica na stojąco, bez potrzeby montowania osobnej kabiny prysznicowej,
- mniej zamoczona podłoga przy wannie, parawan lub zasłona prysznicowa skutecznie chronią przed nadmierną wilgocią wokół wanny,
- oszczędność czasu podczas sprzątania, myjemy tylko wannę i parawan zamiast dwóch osobnych przestrzeni kąpielowych.