Szafka na buty – z jakiego materiału wybrać?

szafka na buty

4.0 Opinie (1)
  • przedpokój
  • szafka na buty
szafka na buty

Wybierając szafkę na buty warto szczególną uwagę zwrócić na materiał, z jakiego jest wykonana. Dobrej jakości produkty zapewnią nam trwały i praktyczny mebel na długie lata. Styl wnętrza również ma znaczenie przy decyzji, z jakiego materiału powinna być zrobiona szafka na buty.

Szafka na buty – materiały

Możemy wyróżnić cztery podstawowe grupy materiałów, z których produkowane są szafki i półki na buty:

Drewniane – to najdroższy, ale i najbardziej szlachetny oraz elegancki materiał, który będzie piękną ozdobą przedpokoju. Warto sprawdzić, czy drewno jest odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, zabrudzeniami i uszkodzeniami. Najlepsze modele szafek na buty to te, w których korpus mebla jest drewniany, ale półki, na których stawiamy obuwie są z bardziej odpornych materiałów: metalu lub płyty.

Z płyty meblarskiej – to najpopularniejszy materiał do produkcji mebli do przedpokoju. Spotykamy szafki na buty z płyty MDF, czy HDF, które mogą być laminowane lub lakierowane, są bardzo odporne i wytrzymałe. Występują w wielu wariantach kolorystycznych, a ceny są niższe niż mebli drewnianych.

Metalowe – do wyboru mamy półki lub szafki z aluminium, stali nierdzewnej lub chromowanej. Należy sprawdzić czy metal jest odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią, w przeciwnym razie z czasem może pojawić się rdza. Dostępne są modele malowane proszkowo, które są również odporne na zarysowania. Dobrej jakości metalowe szafki na buty będą trwałe, wytrzymałe i estetyczne.

Plastikowe – meble z tworzywa są najbardziej odporne na wilgoć, ale warto wybrać dobrej jakości plastik, wtedy mamy pewność, że będą również odporne na zabrudzenia i zarysowania. Producenci oferują wiele wariantów kolorystycznych, dodatkowo takie szafki często są modułowe i można je swobodnie zestawiać. Ciekawym rozwiązaniem są szafki transparentne, w których widać zawartość i łatwo znaleźć konkretne buty.

Jak wybrać najlepszą szafkę na buty?

Decydując się na półkę lub szafkę na buty z jednego z powyższych materiałów warto postawić na ich jakość. Dzięki temu mamy pewność, że mebel będzie odporny na wilgoć, zabrudzenia oraz zarysowania. Szafka na buty jest stale narażona na te czynniki, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Wybierając konkrety model należy zwrócić uwagę na rodzaj otwierania drzwiczek, które mogą być: klasycznie otwierane, przesuwane, uchylane lub wysuwane. Szafka może być wolnostojąca lub wisząca. Świetnym rozwiązaniem są szafki na buty z siedziskiem, dzięki czemu mamy jeden mebel, który zapewnia miejsce do przechowywania oraz siedzenia.

Wybierając materiał, z jakiego ma być szafka na buty warto dopasować go do stylu, w jakim mamy urządzony przedpokój. W klasycznych wnętrzach lepiej będą pasowały meble drewniane lub z płyty meblarskiej imitującej drewno. W przedpokoju loftowy idealnie odnajdą się szafki lub półki na buty z metalu, czy połączenia metalu z drewnem lub płytą. A w nowoczesnych przestrzeniach można postawić na meble plastikowe lub z płyty z lustrzanymi frontami.

Jakie są rodzaje szafek na buty?

Szafki na buty mogą być otwarte lub zamknięte, a do wyboru mamy różne modele mebli:

  • półka lub stojak (też mogą być z siedziskiem)
  • szafka z siedziskiem
  • szafka z szufladami lub drzwiczkami

Ceny szafek na buty

Najtańsze półki na buty kupimy już za ok. 16 złotych, a najdroższe szafki mogą kosztować przeszło 2000 zł. Na cenę mebli wpływ ma materiał oraz jego jakość. Lepiej zapłacić więcej i kupić dobry produkt, bo dzięki temu szafka na buty posłuży nam lata. Można też zamówić szafkę na wymiar lub zdecydować się na mebel handmade, który sami zrobimy lub kupimy gotowy. Warto także porównywać oferty u różnych producentów i szukać promocji.

Opinie o Szafka na buty – z jakiego materiału wybrać? - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 4 = 4

Podobne

Źródła

zdjęcie - shutterstock.com