Mała jadalnia – jakie meble kupić?


Dobrze zaprojektowana jadalnia nie musi być wcale osobnym pomieszczeniem. Mała jadalnia może być urządzona zarówno w kuchni zamkniętej, jak i w aneksie kuchennym. A jeśli dobrze przemyślimy układ salonu czy pokoju dziennego, to również w tych pomieszczeniach uda się wygospodarować miejsce na niewielką jadalnię.
Jadalnia w kuchni - co warto wiedzieć?
Urządzając kuchnię połączoną z jadalnią, powinniśmy dobrze przemyśleć kilka kwestii. Pierwszą i najważniejszą jest przestronność pomieszczenia. Nasza kuchnia może mieć nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów kwadratowych, a mimo tego, źle dobrany stół i krzesła mogą sprawić, że w kuchni będzie ciasno.
Drugą istotną kwestią jest liczba domowników, która będzie zasiadała do stołu w jadalni. Jeśli są to maksymalnie 3 osoby, to warto się zastanowić nad zakupem stołu prostokątnego i ustawieniu go przy ścianie. Zyskamy 3 krawędzie stołu, a każdy z domowników będzie miał swoje miejsce.
Kuchnia połączona z jadalnią jest dobrym rozwiązaniem. Niewielka odległość stołu od kuchni, sprawi, że łatwiej będzie nam serwować potrawy i donosić z kuchni niezbędne dodatki.
Minusem połączenia kuchni z jadalnią są przenikające się zapachy oraz wyższa temperatura w tym pomieszczeniu, co może być uciążliwe w trakcie upalnych dni.
Osobna jadalnia - kiedy się sprawdzi?
Właściciele większych nieruchomości mogą pozwolić sobie na zaprojektowanie oddzielnej jadalni. Będzie to dobry pomysł zwłaszcza wtedy, jeśli mamy dużą rodzinę lub lubimy często zapraszać gości na wieczorne kolacje. Jadalnia taka może być połączona z pokojem dziennym, albo być pomieszczeniem zupełnie osobnym. Wyposażona w większy stół i wygodne krzesła, sprawdzi się w trakcie rodzinnych obiadów oraz kolacji ze znajomymi.
Mała jadalnia w aneksie kuchennym - jak urządzić?
Aneks kuchenny również może zmieścić część jadalnianą. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na ustawienie stołu i krzeseł w takiej przestrzeni.
- Bar zamiast stołu - oddzielenie kuchni od pokoju dziennego za pomocą baru to bardzo dobre rozwiązanie. W trakcie gotowania bar posłuży za dodatkowy blat, a po przystawieniu krzeseł barowych stanie się wygodnym stołem. Dzięki takiemu wykorzystaniu przestrzeni zyskamy przestronny pokój dzienny i funkcjonalną kuchnię.
- Niewielki stół prostokątny w kącie pokoju - wykorzystanie rogu pomieszczenia do ustawienia stołu, to sprawdzony pomysł, który oszczędza sporo przestrzeni. Wystarczy dokupić 2 składane krzesła i stworzymy małą jadalnię w aneksie.
- Stół składany wiszący - nawet niewielka i wąska kuchnia może mieć wydzieloną część jadalnianą. Wystarczy przykręcić składany blat do ściany, dokupić dwa stołki lub krzesła - koniecznie dopasowane do wysokości, na którym powiesimy blat - i możemy cieszyć się klimatycznym miejscem.
Mała jadalnia - sprawdzone meble
Bez względu na to, czy nasza mała jadalnia będzie częścią kuchni, salonu czy osobnym pomieszczeniem, niezbędne są wygodne i kompaktowe meble. Jakie meble sprawdzą się najlepiej? Będą to między innymi:
- komplety wielofunkcyjne - stoły i krzesła, które możemy przenosić, składać, zmieniać ich zastosowanie,
- stoliki prostokątne - unikajmy okrągłych stołów, nie da się ich dostawić do ściany, przez co zajmują sporo miejsca,
- stoły rozkładane - na co dzień stół może być maksymalnie złożony, nie zajmie dużo miejsca, rozłóżmy go dopiero, jeśli będzie taka potrzeba,
- krzesła bez podłokietników - krzesła muszą być wygodne, jednak w trakcie jedzenia podłokietniki nie są niezbędne,
- krzesła składane - na niewielkiej przestrzeni najlepiej sprawdzą się krzesła składane, które wstawić możemy do szafy w przedpokoju lub ustawić pod ścianą.
Opinie o Mała jadalnia – jakie meble kupić? - dodaj:
Twoja ocena:Podobne
Źródła
zdjęcie - shutterstock.com