Ogród wertykalny – czym jest i kiedy się sprawdzi?

Ogród wertykalny

4.0 Opinie (1)
  • ogród
Ogród wertykalny

Ogród wertykalny to innowacyjne rozwiązanie dla miłośników roślin, którzy chcą wprowadzić więcej zieleni do swojego domu. Ten rodzaj ogrodu to nie tylko ozdoba wnętrza, ale także sposób na poprawę jakości powietrza i wprowadzenie bardzo przyjemnej atmosfery we wnętrzu.

Czym jest ogród wertykalny, jak go stworzyć i pielęgnować?

Sprawdź!

Czym jest ogród wertykalny?

Ogrodem wertykalnym nazywa się pionową konstrukcję, w której zasadzone są różnego rodzaju rośliny zielone. Od tradycyjnego ogrodu różni się właśnie tym, że rośliny rosną wertykalnie, a nie w poziomie, jak w tradycyjnym przydomowym ogrodzie. 

Ogród pionowy może być zbudowany za pomocą różnych elementów, a najlepiej sprawdzają się:

  • systemy modułowe,
  • pionowe donice,
  • kieszenie na rośliny,
  • gotowe ścianki.

Gdzie najlepiej zaprojektować ogród wertykalny?

To, gdzie będziemy chcieli zamontować ogród wertykalny, zależy głównie od naszych preferencji. Z racji tego, że jest to element bardzo ozdobny, projektuje się go w salonie lub w większej, otwartej przestrzeni. Jeśli chcemy, możemy ozdobić nim jedną z zewnętrznych ścian domu - ogród wertykalny dobrze sprawdza się również na zewnątrz budynków.

Wybór odpowiedniego miejsca jest kluczowy, ponieważ od niego zależy to, jakie rośliny będziemy mogli w nim hodować. Najlepsze miejsca na ogród wertykalny to te, które są dobrze oświetlone, ale nie są wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Unikajmy też ścian, które bezpośrednio wychodzą na stronę południową, rośliny mogą mieć zbyt duży kontakt z nasłonecznieniem i ciepłem.

Ogród wertykalny - jakie rośliny się sprawdzą?

Wybór odpowiednich roślin to klucz do sukcesu w tworzeniu trwałego i pięknego ogrodu wertykalnego. Najlepiej wybierać rośliny, które są mało wymagające i dobrze radzą sobie w warunkach mieszkalnych. Doskonałym wyborem są na przykład filodendrony, paprocie, sukulenty czy bluszcze. Rośliny te nie wymagają dużego nakładu pracy, wystarczy dbać o ich odpowiednie nawadnianie.

Jak dbać o rośliny w ogrodzie wertykalnym?

Projektując ogród wertykalny, powinniśmy mieć w pierwszej kolejności na uwadze podłoże, które umieścimy w kieszeniach lub donicach pionowych. Musi być ono dopasowane do roślin, które chcemy hodować w naszym ogrodzie pionowym. Drugą kwestią jest odpowiednia przepuszczalność podłoża, która pozwoli na równomierne rozprowadzanie wody do wszystkich roślin, przy jednoczesnym zatrzymaniu jej w każdej donicy lub kieszeni.

O ogród wertykalny dba się tak samo, jak o tradycyjny ogród lub kwiaty doniczkowe. Pielęgnacja roślin zasadzonych w pionowym ogrodzie polega więc na:

  • przycinaniu roślin i pędów,
  • usuwaniu martwych liści,
  • przecieraniu zakurzonych liści,
  • nawożeniu roślin,
  • wymienianiu podłoża, jeśli powstaną grzyby lub stanie się za rzadkie.

Poznaj zalety ogrodu wertykalnego w domu!

Ogród wertykalny niesie za sobą wiele zalet. Najważniejszą jest oczywiście naturalny element dekoracyjny, który sprawi, że wybrane wnętrze będzie wyjątkowe i bardzo przyjemne. Kolejną zaletą posiadania w domu ogrodu wertykalnego jest hodowla wielu roślin, które pozytywnie wpływają na jakość powietrza w przestrzeni domowej. Dodatkowo gęsto posadzone rośliny sprawią, że wzrośnie wilgotność powietrza, co jest szczególnie ważne w bardzo suchych mieszkaniach czy domach. Będzie to naturalna alternatywa dla nawilżaczy powietrza.

Inną zaletą ogrodu wertykalnego jest oszczędność miejsca, która ważna jest w niewielkich mieszkaniach. Zamiast ustawiać donice z kwiatami na podłodze czy parapetach, możemy je hodować na pionowej, wybranej przez nas, ścianie.

Opinie o Ogród wertykalny – czym jest i kiedy się sprawdzi? - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

54 + = 58

Podobne

Źródła

zdjęcie - shutterstock.com