Meble z palet do ogrodu – kupić czy zrobić samodzielnie?

Meble-z-palet-do-ogrodu

4.0 Opinie (1)
  • meble z palet
  • meble ogrodowe
  • meble na taras
Meble-z-palet-do-ogrodu

Meble z palet podbiły rynek meblarski i są najchętniej wybieranymi meblami ogrodowymi w ostatnich latach. Nic dziwnego, ponieważ zarówno w ogrodzie, jak i na trasie czy balkonie wyglądają zjawiskowo. Jednak wraz ze wzrostem ich popularności w górę poszła również cena, jaką trzeba za nie zapłacić. Na szczęście można taki zestaw mebli zrobić samodzielnie. Jak zrobić meble z palet? Czy to się opłaca?

Jakie meble ogrodowe możemy zrobić z palet? 

Meble z palet, czy to na taras czy balkon wyglądają rewelacyjnie i pasują wszędzie. Bardzo popularne egzemplarze to meble z palet w kolorze białym z niebieskimi lub szarymi poduszkami. Pamiętajmy, że palety (w zależności, z czego są zrobione) będą miały kolor zbliżony do drewna naturalnego lub płyt meblowych. Biały lub intensywny brązowy kolor jest wynikiem położenia na nie farby. Takie rozwiązanie daje nam wiele możliwości, ponieważ możemy takie palety pomalować na dowolny kolor. Jakie meble możemy zrobić samodzielnie? Meble, które powstają z palet to:

  • sofy, kanapy oraz narożniki,
  • stoliki balkonowe i na taras.

To, co warto zrobić samodzielnie to poduszki na meble z palet. Jeśli jednak nie mamy zdolności krawieckich, bez problemu powinniśmy znaleźć gotowe siedzenia na meble z palet. Wówczas warto najpierw wybrać poduszki, a dopiero potem zrobić meble, aby te dwa elementy do siebie pasowały. Jeżeli najpierw zrobimy meble, to może się okazać, że znalezienie poduszek pasujących rozmiarem do siedzenia, będzie sporym wyzwaniem. 

Jak zrobić meble z palet? 

Przede wszystkim wybierz trójwarstwowe palety, ponieważ takie są najtrwalsze. Drewniane palety bez problemu znajdziesz na różnych stornach internetowych z aukcjami lub możesz popytać wśród rodziny i znajomych czy nie mają zbędnych palet. Bardzo często osoby, które posiadają palety, nie wiedzą co z nimi zrobić i chcą je wyrzucić. Może uda Ci się część z palet zdobyć za darmo, a część kupisz za niewielkie pieniądze na aukcji. 

Pierwszym krokiem powinno być zaprojektowanie mebla, który chcesz zrobić. Zmierz przestrzeń, w której ma stać kanapa lub stolik i upewnij się, że wielkość Twoich palet jest odpowiednia. Następnie należy usunąć nierówności i drzazgi za pomocą szlifierki, tak aby ich powierzchnia była całkowicie gładka. Kolejnym etapem jest malowanie palet bejcą lub wybraną farbą, jednak nie zapomnij o wcześniejszym zagruntowaniu palet specjalnym sprayem. To sprawi, że farba będzie się lepiej trzymać, a efekt końcowy będzie bardziej estetyczny. 

Po wyschnięciu możesz przystąpić do złączenia elementów stolika lub kanapy. Do tego etapu będziesz potrzebować kątownika oraz płaskownika, odpowiedniej długości i grubości śruby (wysoko zależy od tego, ilu warstwowe masz palety), a także wkrętarki. Na sam koniec warto jeszcze zaimpregnować lub zaemaliować całość. 

Co się bardziej opłaca? 

Meble ogrodowe z palet nie są najtańsze. Ceny za kanapy zaczynają się od około 300 zł, natomiast całe zestawy mebli tarasowych potrafią kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Z kolei jedną paletę możemy kupić za kilkanaście złotych na aukcji. Nawet jeśli postanowimy samodzielnie wykonać cały zestaw mebli z palet na taras czy balkon to i tak zapłacimy mniej za palety niż za jeden mebel w sklepie meblarskim (wliczając w to koszt za farbę i impregnat). Jeśli więc posiadasz potrzebne narzędzia do wykonania mebli z palet lub możesz je pożyczyć, to zdecydowanie bardziej Ci się to opłaci niż kupowanie gotowych mebli. 

Opinie o Meble z palet do ogrodu – kupić czy zrobić samodzielnie? - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

39 − = 30

Podobne

Źródła

zdjęcie - shutterstock.com