Ogród zimowy – czy to dobry pomysł?

4.0 Opinie (1)
  • ogród
  • meble ogrodowe

Ogród zimowy jest postrzegany jako luksusowy dodatek, na który pozwolić sobie mogą tylko zamożni właściciele domów jednorodzinnych. Nie jest to do końca prawda, ponieważ ogród zimowy możemy zaaranżować również na tarasie lub na balkonie, jeśli mieszkamy w bloku. Postawienie ogrodu zimowego nie musi się również wiązać z bardzo dużymi kosztami. Wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości, a także wyobraźni. 

Sprawdź, kiedy ogród zimowy to dobry pomysł.

Ogród zimowy - charakterystyka

Ogrodem zimowym nazywamy taką przestrzeń zewnętrzną, w której możemy spędzać czas przez wszystkie pory roku i niezależnie od warunków atmosferycznych. To dlatego ogród zimowy nazywa się również ogrodem całorocznym. Jest to zazwyczaj przeszklone pomieszczenie, które może znajdować się w ogrodzie, być zamontowane na tarasie przydomowym lub na balkonie. Ogród taki, w naturalny sposób staje się dodatkową powierzchnią naszego domu lub mieszkania. 

Ogród zimowy na tarasie - dobre praktyki

W trakcie budowy domu dużo łatwiej jest zaplanować postawienie ogrodu zimowego. Co jednak w przypadku, kiedy mamy już dom z tarasem? Na co zwrócić uwagę przy rozbudowie?

FORMALNOŚCI

Ogród całoroczny liczy się do metrażu powierzchni użytkowej, dlatego przed zabudową tarasu należy sprawdzić aktualne warunki panujące w prawie budowlanym.

OGRZEWANIE

Ogród zimowy ogrzewany czy nieogrzewany? Jest to najważniejsza decyzja do podjęcia na samym początku planowania zabudowy tarasu. Jeśli decydujemy się na ogrzewanie, to dobrą praktyką jest wyposażenie ogrodu zimowego w ogrzewanie podłogowe, będzie to przyjemne zwłaszcza w okresie zimowym.

WENTYLACJA

Stawiając ogród zimowy, musimy zadbać o dobrą wentylację tego pomieszczenia. Dobrze jest postawić takie ściany, które będziemy mogli uchylić lub zainwestować w ściany szklane przesuwne. Ściany na szynach pozwolą nam cieszyć się otwartą przestrzenią w miesiącach wiosennych i letnich.

Ogród zimowy na balkonie - kiedy się sprawdzi?

Ogród całoroczny nie musi być wcale dużym pomieszczeniem. Nawet niewielki balkon może być miejscem, w którym będziemy spędzać czas przez cały rok i bez względu na pogodę. Jeśli nasz balkon znajduje się między innymi balkonami, wystarczy obudować go z trzech stron specjalnymi, szklanymi ściankami. Wyjątkiem są balkony, które łączą się z balkonami sąsiadów ścianą - w tym wypadku wystarczy zamontować szklaną ścianę jedynie z przodu balkonu. Niezależnie od układu naszego balkonu względem budynku musimy pamiętać o odpowiednim wentylowaniu ogrodu zimowego. Najlepiej wybrać takie modele przeszklonych ścian, które mają uchylne okna lub system przesuwny do szyb. Dzięki temu będziemy mogli wietrzyć ogród, a latem unikniemy przegrzania.

Pamiętajmy, że na zabudowę balkonu, znajdującego się w bloku musimy uzyskać odpowiednią zgodę od spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Jest to ingerencja w zewnętrzną część budynku, dlatego nie możemy tego zrobić bez załatwienia kilku formalności.

Ogród zimowy - jakie meble wybrać?

Zacznijmy od tego, że meble do ogrodu zimowego muszą pasować do funkcji, jaką będzie pełnił nasz ogród. Stół oraz krzesła ogrodowe będą musiały znaleźć się w ogrodzie całorocznym, do którego zapraszać będziemy gości. Ogród całoroczny będzie pełnił wtedy funkcję salonu. Fotel bujany, hamak, mata do ćwiczeń czy rowerek stacjonarny sprawdzą się w ogrodzie zimowym, w którym będziemy chcieli stworzyć przestrzeń relaksacyjną i sportową. Z kolei drewniane regały i półki będą idealnie pasowały do ogrodu całorocznego zaadaptowanego na oranżerię, w której będziemy mogli uprawiać nawet egzotyczne gatunki roślin.

Opinie o Ogród zimowy – czy to dobry pomysł? - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

35 + = 37

Podobne

Źródła

zdjecie - shutterstock.com