Jaki stół do jadalni wybrać?

stół do jadalni
  • meble kuchenne
  • blat kuchenny
stół do jadalni

Stół do jadalni to kluczowy element tego rodzaju pomieszczenia. Nie tylko ze względów estetycznych, ale też praktycznych musi być odpowiednio dostosowany do wystroju wnętrza oraz powierzchni, jaką dysponujemy. Jak wybrać najlepszy stół do jadalni?

Rodzaje stołów do jadalni za względu na kształt

Główne rodzaje to:

  • stół okrągły
  • stół owalny
  • stół prostokątny 
  • stół kwadratowy
  • stół składany 

Stół okrągły najlepiej sprawdzi się w centralnym miejscu jadalni lub w takim, w którym będzie do niego nieograniczony dostęp. Taki rodzaj stołu nie nadaje się pod ścianę. Jest to rozwiązanie niepraktyczne i niezbyt ładnie wyglądające. Plusem tego kształtu jest to, że ułatwia on rozmowy przy stole. Wszystkie osoby siedzące przy takim meblu bez problemu mogą prowadzić ze sobą konwersacje.

Stół prostokątny i kwadratowy sprawdzają się zarówno pod ścianą, jak i na środku pomieszczenia. Wariant prostokątny najlepiej sprawdzi się, gdy poszukujemy dużego stołu dla wielu osób. Wówczas taki mebel będzie się prezentował bardzo dobrze. Jednak minusem takiego rozwiązania jest to, że utrudnia on nieco rozmowy, zwłaszcza osobom, które będą siedzieć na przeciwległych krańcach. Stół kwadratowy będzie wyglądał lepiej w mniejszym rozmiarze niż w większym. Taka opcja nie utrudnia rozmów pomiędzy uczestnikami obiadu czy kolacji.

Stół owalny jest idealnym rozwiązaniem do dużych przestronnych pomieszczeń. Rewelacyjnie sprawdzi się wszystkim, którzy lubią organizować duże rodzinne uroczystości lub spotkania z gronem znajomych. Wiadomo im większy stół, tym ciężej o swobodne porozumiewanie się między osobami siedzącymi przy stole. Będzie pięknie wyglądał na środku jadalni, nieco mniej korzystnie przy ścianie.

Stół składany to fantastyczny pomysł, gdy mamy mało miejsca lub nie potrzebujemy na co dzień aż tak dużego mebla. Taki model wstępuje we wszystkich kształtach, jednak najczęściej w wersji okrągłej lub kwadratowej, a po rozłożeniu staje się owalny lub prostokątny. Bardzo praktyczne rozwiązanie. Rozłożenie takiego stołu zajmuje dosłownie kilka sekund, a różnica jest znaczącą.

Rodzaje stołów do jadalni ze względu na materiał

Najpopularniejsze materiały do produkcji stołów jadalnianych to: 

  • drewno lite
  • płyty wiórowa laminowana
  • szkło (szklany blat)

Tutaj wybór zależy od tego, jakie mamy preferencje i budżet. Stół drewniany i stół ze szklanym blatem będzie na pewno droższy od płyty wiórowej laminowanej. Dodatkowo drewno naturalne niezabezpieczone może być bardziej podatne na zarysowania niż szkło i laminat. Pod uwagę należy wziąć oczywiście też kwestie osobistych preferencji, a także stylu, w jakim jest urządzone mieszkanie. Stół ze szklanym blatem rozjaśni i optycznie powiększy pomieszczenie, natomiast drewno ociepli wnętrze i doda mu przytulnego charakteru.

Dodaj opinię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

43 − 37 =

Podobne

Źródła

zdjęcie - shutterstock.com