Jaki kształt stołu wybrać?

stół do jadalni

4.0 Opinie (1)
 • stół jadalniany
 • stół do jadalni
stół do jadalni

Stół to ważny element w każdym domu, niezależnie od tego, czy stoi on w kuchni czy jadalni powinien być dobrze dobrany. Przy wyborze odpowiedniego mebla trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Jakie są te czynniki? Na co zwrócić uwagę?

Rodzaje stołów ze względu na kształt 

Wyróżnia się kilka typów stołów ze względu na kształt, są to: 

 • stoły okrągłe
 • stoły owalne
 • stoły kwadratowe 
 • stoły prostokątne 
 • stoły asymetryczne 

Kiedy sprawdzą się poszczególne typy?

Stół okrągły to rewelacyjny pomysł, gdy często spożywamy rodzinne posiłki i zapraszamy gości do wspólnego spędzania czasu przy obiedzie czy kolacji. Taki rodzaj kształtu ułatwia porozumiewanie się, nawet gdy przy stole siedzi duża liczba osób. Każdy z uczestników będzie mógł prowadzić swobodną rozmowę i jednocześnie wszyscy będą się dobrze widzieć. Taki typ mebla nadaje się najbardziej do około centralnej części kuchni lub jadalni. Okrągły stół nie sprawdzi się pod ścianą. W takim miejscu nie będzie wyglądał dobrze, a ściana będzie utrudniała do niego dostęp. 

Z kolei stoły owalne, jeżeli nie są bardzo duże, również nie utrudniają komunikacji podczas wspólnego spędzania czasu. Wiadomo jednak, że taki stół im większy, tym większy tworzy dystans pomiędzy przeciwległymi miejscami. Owalny kształt sprawdzi się zarówno w centralnej części pomieszczenia, jak i bliżej ściany. Dodatkowo ten typ stołu prezentuje się bardzo estetycznie. 

Stoły kwadratowe najczęściej są mniejszych rozmiarów. Idealnie sprawdzą się dla trzy lub czteroosobowej rodziny. Taki typ będzie wyglądał rewelacyjnie w każdym miejscu w domu. Stoły prostokątne nadają się na duże rodzinne imprezy i święta. Oczywiście przy takim meblu, gdy jest dużo gości porozumiewanie się może być nieco bardziej ograniczone, zwłaszcza dla osób siedzących po przeciwległych stronach.  

Ostatni typ to stół asymetryczny. Nie ma na polskim rynku bardzo dużej oferty takich mebli. Dlatego, jeżeli marzymy o nietypowym kształcie stołu, to warto zamówić go na wymiar. Wtedy to my decydujemy, jak będzie wyglądał oraz z czego będzie zrobiony. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze 

Stół powinien zarówno dobrze się prezentować, jak i być praktyczny. Dlatego za nim zdecydujemy się na konkretny model, to warto odpowiedzieć sobie na parę pytań. Wtedy na pewno podejmiemy lepszą decyzję niż gdybyśmy wybierali bez większego zastanowienia. Jakie to są pytania? 

 • jaki mam budżet na kupno stołu?
 • czy często korzystam ze stołu z moją rodziną?
 • jak często zapraszam gości? 
 • czy urządzam u siebie święta i inne duże spotkania?
 • czy mam miejsce na duży stół, czy może lepiej kupić mniejszy? 

Odpowiedzi na te pytania pomagają w podjęciu odpowiedniej decyzji. Może się okazać, że nie korzystamy na co dzień ze stołu, ale co roku urządzamy święta dla całej rodziny. Wtedy możemy się zdecydować na stół składany, który zajmuje mało miejsca, gdy jest złożony, a gdy potrzebujemy dużego stołu na konkretną okazję, to wystarczy go rozłożyć.

Opinie o Jaki kształt stołu wybrać? - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 + 3 =

Podobne

Źródła

zdjęcie - shutterstock.com