Komoda do sypialni z tworzywa drewnopodobnego – plusy i minusy


Materiały drewnopodobne fantastycznie imitują drewno naturalne, dlatego tak chętnie się je wykorzystuje w przemyśle meblarskim. Komody należą do tej grupy mebli, które bardzo często są produkowane z tego rodzaju tworzyw. Dlaczego materiały drewnopodobne są tak popularne? Jakie są ich rodzaje? Jakie mają wady i zalety?
Rodzaje materiałów drewnopodobnych na komodę
Najbardziej popularne materiały drewnopodobne:
- Sklejka – ten materiał można podzielić na dwa podrodzaje. Suchotrwałe, sprawdzające się w warunkach suchych oraz wodoodporne, które mają zastosowanie w warunkach wilgotnych. Do produkcji komody nie ma wskazania do używania wodoodpornego wariantu, dlatego najczęściej używa się suchoodpornego.
- Płyty wiórowe – składają się z trocin i drzazg, które są zespolone specjalnym klejem lub żywicą, dzięki temu są bardzo twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne.
- Płyty pilśniowe – produkowane z rozwłóknionego surowca drzewnego. Poddawane są wysokiej temperaturze i prasowaniu, dzięki temu uzyskiwany jest całkowicie jednolity materiał.
Wady i zalety komody z materiału drewnopodobnego
Komoda z materiału drewnopodobnego będzie zdecydowanie tańsza niż komoda z drewna litego. Tego typu tworzywa, dzięki dodatkowi kleju lub żywicy, a także prasowaniu pod wysokim ciśnieniem są solidne, twarde i wytrzymałe. Dodatkowo materiały drewnopodobne to jednolite gładkie płyty, bez sęków i naturalnych pęknięć.
Materiały drewnopodobne, choć bardzo dobrze imitują drewno, to nie mają tego klimatu i charakterystycznego zapachu drewna naturalnego. Niektórym może przeszkadzać również większa masa mebli z tworzyw drewnopodobnych, ze względu na nasycenie życicą i klejami. Wadą jest także emisja szkodliwych dla środowiska rozpuszczalników i innych substancji, których używa się przy produkcji tego rodzaju surowców.
Opinie o Komoda do sypialni z tworzywa drewnopodobnego – plusy i minusy - dodaj:
Twoja ocena:Podobne
Źródła
zdjęcie - shutterstock.com