Pergole tarasowe – gdzie się sprawdzą?


Pergola tarasowa, ustawiona w odpowiedni sposób, zadba o zacienienie części tarasu, a także sprawi, że przydomowa, zewnętrzna przestrzeń będzie wielofunkcyjna. Gdzie najlepiej sprawdzi się pergola tarasowa i z czego może być wykonana?
Zobacz!
Pergola tarasowa - co to jest?
Pergola tarasowa to wyjątkowe zadaszenie, które zazwyczaj dopełnia tarasy przydomowe lub przestronne tarasy na wyższych piętrach. Pergola pełni kilka ważnych funkcji: w gorące i słoneczne dni daje cień, w którym możemy się schować, w trakcie deszczu chroni nas oraz meble tarasowe przed wilgocią, a także osłania w trakcie silnego wiatru.
Ogromnym plusem wykorzystania pergoli do zadaszenia tarasu jest estetyka tej konstrukcji. Zbudowana z naturalnego drewna, sali nierdzewnej lub aluminium, może być ozdobiona takimi materiałami, które sami wybierzemy. Wystarczy przewiesić zwiewny biały materiał przez belki na suficie pergoli, a zyskamy przestrzeń lekko zacienioną, idealną do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Pergole tarasowe i ogrodowe. Poznaj ich rodzaje!
Coraz bardziej popularnym przydomowym rozwiązaniem, które ma osłonić taras oraz meble ogrodowe jest właśnie pergola tarasowa, czasem połączona z pergolą ogrodową. Można ją podzielić na rodzaje ze względu na:
- materiał stelażu,
- zastosowanie,
- wygląd.
Szukając zadaszenia idealnego do naszego tarasu, powinniśmy zwrócić uwagę głównie na pergole drewniane, aluminiowe oraz te wykonane ze stali nierdzewnej. Bez względu na to, jaki materiał stelażu wybierzemy, nasza pergola może być dobudowana do jednej ze ścian domu, ale może być również konstrukcją wolnostojącą.
Pergola ma również wiele zastosowań - może dawać cień w upalne dni, może być stelażem idealnym dla roślin pnących, ale przede wszystkim może tworzyć wyjątkowe miejsce wypoczynku na świeżym powietrzu. To, którą pergolę postawimy na naszym tarasie zależy głównie od naszych potrzeb.
Pergole możemy podzielić również ze względu na wygląd. A mogą to być: pergola segmentowa, pergola dwuskrzydłowa (przypominająca parawan) lub pergola tunelowa (idealna dla pnących się roślin).
Pergole tarasowe - drewno, aluminium czy stal nierdzewna, co wybrać?
Zadaszenia tarasowe, o konstrukcji pergoli mogą być wykonane między innymi z drewna, aluminium lub stali nierdzewnej. Która pergola jest najlepsza?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, wybór materiału do pergoli tarasowej zależy przede wszystkim od naszych preferencji, potrzeb, a także od stylu, w jakim urządzamy nasz ogród, czy taras.
PERGOLE DREWNIANE
Drewno jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów do budowy zadaszenia tarasowego. Pergole drewniane sprawiają, że taras staje się miejscem bardzo przytulnym, a wyglądem nawiązuje do naturalnych przestrzeni ogrodowych. Drewno wymaga jednak regularnej konserwacji i impregnacji. Tylko takie zabiegi pozwolą cieszyć się tą wyjątkową konstrukcją przez wiele lat.
PERGOLE ALUMINIOWE
Pergola wykonana z aluminium jest lekka i łatwa w utrzymaniu czystości. Lepiej, niż jej drewniana wersja, radzi sobie z nadmierną wilgocią, czy nasłonecznieniem. Nie wymaga również tak częstej konserwacji.
Pergole z aluminium sprawdzą się w ogrodach i tarasach nowoczesnych, ale również w klasycznie urządzonych przestrzeniach zewnętrznych.
PERGOLE ZE STALI NIERDZEWNEJ
Stal nierdzewna jest bardzo trwałym i wytrzymałym materiałem, a co najważniejsze, jest to surowiec odporny na korozję i zmienne warunki atmosferyczne. Jest to jednak rozwiązanie dużo droższe, niż wykonanie pergoli z drewna, czy aluminium.
Pergole ze stali nierdzewnej są nowoczesne i minimalistyczne.
Opinie o Pergole tarasowe – gdzie się sprawdzą? - dodaj:
Twoja ocena:Podobne
Źródła
zdjęcie - shutterstock.com