Styl hygge – co to takiego?


Dom powinien być miejscem, w którym odpoczniemy, zregenerujemy siły i będziemy się w nim czuć bardzo komfortowo. Jak urządzić przytulne wnętrza, w pełni funkcjonalne i nowoczesne? I co z tym wszystkim ma wspólnego słowo hygge?
Zobacz!
Hygge - co znaczy i skąd wzięło się to słowo?
Słowo hygge pochodzi z języka duńskiego i choć trudno przetłumaczyć je bezpośrednio na język polski, to możemy je stosować, jako określenie “przytulności”, “bliskości”, “wewnętrznej równowagi”, czy “ciepła” i “komfortu”. Pojęcie hygge odnosi się nie tylko do stylu projektowania wnętrz - jest to pewnego rodzaju podejście do życia, w którym cieszymy się drobnymi rzeczami oraz bliskimi kontaktami z ludźmi.
Duńczycy, uważani za najszczęśliwszy naród na świecie, dzięki filozofii hygge, dążą do szczęścia poprzez prostotę. Dom ma być więc oazą spokoju, miejscem, gdzie możemy odetchnąć i zrelaksować się w otoczeniu miękkich kocy, czy puszystej pościeli.
Czym jeszcze charakteryzuje się hygge, jako styl projektowania wnętrz?
Styl hygge - filozofia projektowania wnętrz
Urządzając wnętrza w stylu hygge, musimy mieć świadomość, jaki cel temu przyświeca. Nie chodzi tu tylko o estetyczną stronę projektu. Salon, kuchnia czy sypialnia mają być miejscami idealnymi do odpoczynku, relaksu w zaciszu domowym oraz spędzania czasu z bliskimi. Tworząc wnętrza w stylu hygge, zyskamy przytulne i ciepłe pomieszczenia. Nie może w nich zabraknąć:
- naturalnych materiałów: drewna, kamienia, bawełny, lnu,
- jasnych i stonowanych kolorów: bieli, różnych odcieni beżu czy lekkich pasteli,
- miękkich tekstyliów: kocy, zasłon, pościeli,
- kwiatów, które wprowadzają do wnętrza poczucie harmonii z naturą,
- dodatków: świec, dywaników, zdjęć rodzinnych.
Styl hygge to pojęcie szerokie, dlatego każdy może urządzić wnętrza według własnych preferencji.
Sypialnia hygge - wnętrze, które otula!
Przytulna sypialnia, do której chce się wrócić po ciężkim dniu, to marzenie każdego. Urządzając ją w stylu hygge, zyskamy miejsce stworzone do odpoczynku, komfortowego snu, a przy okazji przestrzeń estetyczną i funkcjonalną.
Projektując sypialnię w stylu hygge, zwróćmy uwagę na materiały naturalne, takie jak drewno, len czy wełnę. Na łóżku powinna znaleźć się miękka pościel, a na drewnianej podłodze niewielkie i przyjemne w dotyku dywaniki. Całe pomieszczenie pomalujmy jasnymi kolorami - to rozświetli sypialnię. Poduszki, koce i zasłony dopełnią wnętrze w stylu hygge, jeśli będą w odcieniach bieli, beżu czy lekkich pasteli.
Kuchnia hygge - jak ją wyposażyć?
Kuchnia również może być miejscem przytulnym, nawet bez wykorzystania miękkich materiałów, dla których kuchnia nie jest odpowiednim pomieszczeniem. Jak więc urządzić kuchnię w stylu hygge? Postawmy na naturalne materiały wykończenia wnętrz. Drewniane lub kamienne blaty kuchenne, ceramika w delikatnych kolorach - to właśnie te materiały sprawdzą się w kuchni hygge najlepiej. Przytulną kuchnię dekorować mogą kwiaty, duże i zielone rośliny, lniane podkładki, a także pastelowa zastawa stołowa.
Łazienka hygge - dodatki, które trzeba mieć!
W dobrze urządzonej łazience można zatroszczyć się o siebie i zrelaksować się w kąpieli. Styl hygge pomoże nam w odprężeniu po ciężkim dniu. Wystarczy, że łazienkę wyposażymy w dużo drewnianych elementów, naturalne tkaniny i jasne kolory. W takiej łazience powinny dominować biel, różne odcienie beżu i lekkie pastelowe kolory. Dodatkowe elementy, które pozytywnie wpłyną na nastrój naszej łazienki hygge to:
- świece zapachowe,
- suszone płatki kwiatów,
- naturalne olejki eteryczne,
- miękkie ręczniki,
- przyjemne w dotyku dywaniki łazienkowe.
Opinie o Styl hygge – co to takiego? - dodaj:
Twoja ocena:Podobne
Źródła
zdjęcie - shutterstock.com