Okap w kuchni – niezbędny dodatek?

okap kuchenny

4.0 Opinie (1)
  • meble kuchenne
  • kuchnia
okap kuchenny

Ekspres do kawy, kuchenka mikrofalowa czy toster - są to dodatki kuchenne, dzięki którym gotowanie i spędzanie czasu w kuchni stają się przyjemniejsze. Nie są jednak niezbędnymi akcesoriami dla tego pomieszczenia. Czy tak samo jest z okapem kuchennym? A może można go czymś zastąpić?

Sprawdź!

Okap kuchenny - w jakiej kuchni się sprawdzi?

Okap kuchenny jest urządzeniem, w które wyposażona jest niemal każda kuchnia. Niezależnie od powierzchni tego pomieszczenia, ani jego układu względem innych pomieszczeń, zapachy wydobywające się z kuchni w trakcie gotowania, odczuwalne są w całym domu. 

Dobrym sposobem na odprowadzenie tych zapachów oraz pary wodnej unoszącej się w trakcie gotowania, jest zamontowanie nad kuchenką lub płytą grzewczą, okapu kuchennego. Sprawdzi się on:

  • w kuchni zamkniętej,
  • w kuchni otwartej (w aneksie kuchennym),
  • w kuchni z wyspą,
  • w kuchni z dostępem do szybu kominowego,
  • w ślepej kuchni.

Okap w kuchni nad wyspą - czy to możliwe?

Nowoczesna kuchnia kojarzy się z wyspą kuchenną ustawioną na środku pomieszczenia. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli wyspa ma pełnić funkcję stołu lub dodatkowego blatu do gotowania. Wyspa kuchenna może być również wyposażona w piekarnik, zlew czy płytę do gotowania. Jeśli zdecydujemy się na taki zabieg, to musimy pamiętać, aby również nad wyspą zamontować okap lub pochłaniacz kuchenny. Jak to zrobić, skoro wyspa nie jest meblem ustawionym przy ścianie?

W takich przypadkach najlepiej sprawdzi się okap wyspowy, który może pełnić funkcję pochłaniacza kuchennego. Okap wyspowy jest urządzeniem o bardzo eleganckim wyglądzie, który może wyglądać jak wisząca lampa. Sprawdzi się on w nowoczesnych i minimalistycznych kuchniach. Pochłaniacz kuchenny wyspowy jest bardzo łatwy w montażu. Wystarczy przykręcić go do sufitu dokładnie naprzeciw płyty grzewczej lub palników, tak aby pochłaniał zapachy już w trakcie gotowania.

Okap kuchenny a pochłaniacz kuchenny - czym się różnią?

Czy okap kuchenny jest tym samym czym pochłaniacz kuchenny? Wyglądają podobnie i oba mają za zadanie niwelować zapachy oraz parę wodną, które powstają w trakcie gotowania posiłków. Nie są jednak tym samym! Na czym polega różnica?

Okap kuchenny jest urządzeniem, które musi być podłączone do przewodu kominowego lub wentylacyjnego. Okap taki może być też, za pomocą rury wentylacyjnej, wyciągnięty na zewnątrz. Natomiast pochłaniacz kuchenny nie musi być umieszczony przy wentylacji, ponieważ pochłania zapachy i parę wodną za pomocą specjalnych filtrów. Jest to urządzenie idealne do nowoczesnych pomieszczeń lub kuchni wyposażonej w wyspę z płytą indukcyjną. Dzięki wymiennym filtrom na bieżąco dbamy o czystość i pełną sprawność pochłaniacza kuchennego.

Inną, bardzo ważną różnicą pomiędzy okapem a pochłaniaczem jest sposób ich zamontowania w kuchni. Dużo łatwiej zainstalujemy pochłaniacz w naszej kuchni, a do tego możemy to zrobić w dowolnym miejscu. Dzieje się tak, ponieważ okap kuchenny powinien być zamontowany w pobliżu przewodu kominowego lub wentylacyjnego, a pochłaniacz nie.

Okap kuchenny - wady i zalety

Jakie wady ma okap kuchenny? Oto niektóre z nich:

  • konieczność zamontowania go w pobliżu szybu kominowego,
  • dokładne doprowadzenie rury wentylacyjnej do szybu lub na zewnątrz pomieszczenia - czasem konieczna jest pomoc fachowców,
  • trudność w dbaniu o czystość wewnętrznej części okapu.

Okap kuchenny ma również wiele zalet. Są to między innymi:

  • duży wybór modeli i rodzajów w sklepach,
  • okap będzie służył nam wiele lat,
  • dostępne są modele w przystępnych cenach.

Opinie o Okap w kuchni – niezbędny dodatek? - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

49 − 40 =

Podobne

Źródła

Zdjęcie - shutterstock.com, autor Pavel Adashkevich