Przedpokój z klatką schodową – co się sprawdzi?

Przedpokój z klatką schodową

4.0 Opinie (1)
  • przedpokój
  • szafa do przedpokoju
Przedpokój z klatką schodową

Przedpokój z klatką schodową to bardzo ważna część domu lub mieszkania. Pełni ona nie tylko funkcję praktyczną, ale również dekoracyjną. Przedpokój, który łączy się z klatką schodową, powinien być więc zaprojektowany w taki sposób, który daje duży komfort korzystania oraz zapewni nam piękne wnętrze do witania naszych gości.

Co sprawdzi się w takim przedpokoju i na co zwrócić uwagę?

Sprawdź!

Przedpokój z klatką schodową - co warto wiedzieć?

Urządzając dom lub mieszkanie, w którym znajduje się duży przedpokój, połączony z klatką schodową, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka, bardzo ważnych rzeczy. 

Warto wiedzieć, że na samym początku najlepiej określić dokładny plan rozmieszczenia tego pomieszczenia. Jakiej powierzchni potrzebujemy, co powinno się tam znaleźć i jak oświetlić tę część domu - to bardzo ważne pytania, które powinniśmy postawić sobie w pierwszej kolejności.

Przedpokój musi być miejscem w pełni funkcjonalnym, ale również reprezentacyjnym. To właśnie przedpokój jest pierwszym miejscem, które widzą nasi goście. Sprawdzi się tu szafa lub wieszaki na odzienie wierzchnie, ale również siedzisko czy lustro. Ważne są również dodatki, które stworzą przyjemną atmosferę i połączą wizualnie przedpokój ze schodami.

Jak połączyć przedpokój z klatką schodową?

Klatka schodowa w przedpokoju może być w pełni funkcjonalna. W trakcie projektowania tego pomieszczenia należy pamiętać jednak o kilku zasadach. 

  1. Odpowiednia ilość mebli - przedpokój powinien być przestronny, a ustawione w nim meble, nie powinny być przeszkodą w swobodnym poruszaniu się po nim. Aby zaprojektować przestronny przedpokój, kupmy tylko niezbędne meble, takie jak: szafa na kurtki, wieszak na ubrania, niewielkie siedzisko ze schowkiem na obuwie.
  2. Oświetlenie - w przedpokoju często brakuje światła dziennego, dlatego warto zadbać o odpowiednie oświetlenie tego pomieszczenia. W przedpokoju połączonym z klatką schodową świetnie sprawdzi się montaż kilku źródeł światła, na przykład lampy sufitowe oraz punktowe oświetlenie schodów.
  3. Dodatki aranżacyjne i dekoracyjne - niewielki przedpokój możemy optycznie powiększyć za pomocą dużego lustra i jasnych dodatków. A jeśli chcemy mieć więcej miejsca, na przechowywanie rzeczy, warto zastanowić się nad montażem szafek wiszących, które możemy “ukryć” nad drzwiami wejściowymi.
  4. Kolory - jasne kolory ścian powiększą optycznie przestrzeń, a przedpokój połączony z klatką schodową będzie wyglądał na bardzo przestronny. Jeśli zależy nam natomiast na wizualnym oddzieleniu przedpokoju od klatki schodowej, to dobrym pomysłem będzie pomalowanie tych przestrzeni innymi kolorami.
  5. Odpowiedni styl - projektując przedpokój połączony z klatką schodową, powinniśmy wybrać jeden styl, którym wykończymy obie przestrzenie.

Przedpokój z klatką schodową - czy to bezpieczne?

Projektując łączone przestrzenie, które wzajemnie się przenikają, zawsze powinniśmy stawiać bezpieczeństwo przed estetyką czy funkcjonalnością. Oczywiście wszystkie trzy obszary można połączyć, a wtedy osiągniemy bardzo komfortowe domowe pomieszczenia.

Główną zasadą bezpieczeństwa na klatce schodowej, bez względu na to, czy będzie ona połączona z przedpokojem, czy też nie, jest zaznaczenie obszaru schodów oraz dobre oświetlenie stopni. Takie zabiegi zminimalizują ryzyko potknięcia się czy upadek ze schodów. Bardzo ważne jest też dbanie o porządek w okolicach klatki schodowej. Usuwajmy wszystkie niewielkie meble (wieszak wolnostojący), flakony z kwiatami, czy buty z obszaru klatki schodowej. Wszystkie te elementy mogą znacząco obniżać bezpieczeństwo domowników i gości.

Opinie o Przedpokój z klatką schodową – co się sprawdzi? - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

71 − 67 =

Podobne

Źródła

Zdjęcie - shutterstock.com