Praktyczny przedpokój, czyli jaki?

Praktyczny przedpokój, czyli jaki?

4.0 Opinie (1)
  • przedpokój
Praktyczny przedpokój, czyli jaki?

Miejsce na przechowywanie ubrań, szafka na buty, wieszaki oraz lustro - to podstawowe elementy przedpokoju. Czy jednak to właśnie one sprawiają, że nasz przedpokój jest praktyczny, a korzystanie z niego to sama przyjemność? Niestety nie, wpływ na funkcjonalność przedpokoju mają nie tylko meble, ale również ich wymiary, ustawienie oraz wygląd całego pomieszczenia.

Sprawdź, jak urządzić praktyczny przedpokój!

Przedpokój - praktyczne wskazówki

Urządzając praktyczny przedpokój należy wziąć pod uwagę kilka czynników i stosować się do dobrych praktyk.

WIELKOŚĆ I KSZTAŁT POMIESZCZENIA

Ogólna zasada jest taka, że w przedpokoju nie powinno być wielu różnych mebli. Jeśli jednak chcemy mieć w tym pomieszczeniu szafę, wieszaki, lustro, siedzisko i ławkę do siedzenia, to najlepiej zdecydować się na meble w jednej bryle. Będą one idealnie wypełniały wnękę lub jedną ze ścian przedpokoju, a spójność bryły pozytywnie wpłynie na wygląd całego pomieszczenia.

Bez względu na wielkość i kształt przedpokoju musimy pamiętać, aby pomieszczenie to było przestronne - nie ustawiajmy dodatkowych krzeseł, czy puf, jeśli nie są tam bardzo potrzebne.

OŚWIETLENIE

Przedpokój jest zazwyczaj ślepym pomieszczeniem, czyli bez dostępu do okna i światła dziennego. Dlatego tak ważne jest, aby przedpokój miał zainstalowane światło, które go rozjaśni. Szczególną uwagę na dobre oświetlenie powinniśmy zwrócić wtedy, kiedy w naszym przedpokoju jest lustro, przed którym przygotowujemy się do wyjścia.

FUNKCJONALNOŚĆ

Przedpokój powinien pełnić funkcję wizytówki naszego domu czy mieszkania oraz mieć możliwość pozostawienia w nim odzienia wierzchniego - kurtek, płaszczy oraz butów czy parasoli. Z tego względu powinien być on wyposażony w wieszaki oraz niewielką szafę lub półkę na buty. Jeśli dysponujemy większym przedpokojem, możemy wyposażyć go dodatkowo w stojące lustro, fotel lub ławkę do siedzenia.

WYGLĄD

Nasz przedpokój musi się również pięknie prezentować, ponieważ jest to pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzą nasi goście. Przedpokój najlepiej zaprojektować w taki sposób, aby stylistycznie nie odbiegał od reszty domu lub mieszkania.

Mały przedpokój - czego unikać?

Mały przedpokój nie będzie odpowiednim pomieszczeniem do ustawienia w nim dużej, dwudrzwiowej szafy. Lepiej wyposażyć go w wąski słupek z półkami lub garderobę z wieszakami. Te dwa rozwiązania nie zabiorą nam wiele miejsca, a mały przedpokój będzie funkcjonalny i przestronny. 

W małym przedpokoju unikaj wolnostojących elementów, takich jak fotel, puf czy wieszak wolnostojący - nie są one kluczowe dla przedpokoju, a mogą ograniczyć możliwość poruszania się po pomieszczeniu.

Duży przedpokój - jaki styl wybrać?

Posiadając duży przedpokój możemy zaprojektować go w niemal dowolny sposób. Jeśli nasz dom wykończony jest w stylu glamour lub eleganckim, to w przedpokoju możemy ustawić niewielką sofę, która będzie wygodną alternatywą do zwykłej ławki. Natomiast jeśli mieszkamy w domu w stylu boho lub retro, to sprawdzą się tu pufy ze sznurka oraz szafa z płyty rattanowej.

Najważniejszą zasadą w wyborze stylu przedpokoju jest to, że powinien on korespondować ze stylem całego domu lub mieszkania.

Praktyczny przedpokój - musisz to mieć!

Miejsce do przechowywania ubrań, odstawienia butów i przyjęcia gości. To musi się znaleźć w praktycznym przedpokoju:

  • niewielka szafa lub wieszaki na odzienie wierzchnie,
  • siedzisko ze schowkiem,
  • półka na buty i łyżka do butów,
  • lustro wolnostojące lub umieszczone na szafie/ścianie
  • jasne oświetlenie,
  • miękki chodnik w mocnym kolorze (odpowiedni do prania w pralce).

Opinie o Praktyczny przedpokój, czyli jaki? - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

17 − = 9

Podobne

Źródła

Zdjęcie - shutterstock.com, autor New Africa