Bidet w łazience – kiedy się sprawdzi?


Wyposażenie łazienki w odpowiednią armaturę nie jest wcale takie proste. Na początku stajemy przed decyzją, czy w łazience powinniśmy mieć wannę, czy prysznic, a następnie zastanawiamy się, co jeszcze powinniśmy zmieścić na niewielkiej powierzchni łazienki, tak aby była ona w pełni funkcjonalna.
Czy bidet jest obowiązkowym elementem wyposażenia łazienki? Gdzie go ustawić i czym można go zastąpić?
Bidet - do czego służy?
Bidet swoim wyglądem przypomina mniejszą muszlę WC. Jest produkowany z tego samego materiału i ma biały kolor (są to różne odcienie białego, w zależności od producenta). Od standardowej toalety różni go niewielki kran, umieszczony w wewnętrznej części muszli. Jest to bateria bidetowa, która, jak w przypadku zlewu, podłączona jest do sieci wodnej.
Do czego jednak służy bidet?
Jest to armatura, którą wykorzystuje się w celach higienicznych, ułatwia codzienną pielęgnację miejsc intymnych i mycie. Bidet będzie idealnym rozwiązaniem do odświeżenia się po skorzystaniu z toalety.
Bidet - poznaj jego rodzaje!
Szukając odpowiedniego bidetu do naszej łazienki, powinniśmy wiedzieć, że wyróżnia się dwa główne rodzaje tej armatury łazienkowej. Jest to bidet wiszący oraz bidet stojący.
BIDET WISZĄCY
Jest to bardzo popularne rozwiązanie, które pasuje do nowoczesnych wnętrz i minimalistycznych, eleganckich łazienek. Swoim kształtem przypomina muszlę WC, ale zamiast deski sedesowej, ma zamontowaną baterię bidetową - kran, z którego leci woda.
Montaż bidetu wiszącego jest możliwy dzięki specjalnemu stelażowi, ukrytemu w ścianie. W łazience widać tylko muszlę wiszącą nad ziemią.
BIDET STOJĄCY
Wyglądem przypomina klasyczną toaletę, która przytwierdzona jest do podłoża specjalnymi wkrętami. Bidet stojący sprawdzi się w każdej łazience, w której muszla WC jest również stojąca. Nie będzie on dobrze wyglądał obok toalety wiszącej. Jest to kwestia czysto estetyczna, nie wpływa jednak na funkcjonalność bidetu ani WC.
Oprócz bidetu możemy spotkać się z odmiennymi modelami tego urządzenia. Są to bidetta oraz toaleta myjąca. Wszystkie służą do szybkiego umycia się i odświeżenia.
Bidet, bidetta czy toaleta myjąca - co lepsze?
Biorąc pod uwagę to, że bidet nie jest montowany w każdej łazience, a jego rozpoznawalność wcale nie jest taka duża, zwróćmy uwagę na inne modele tego urządzenia. Bidettę oraz toaletę myjącą.
BIDETTA
Jest to mniejsza wersja bidetu, która służy dokładne temu samemu, co jej większy odpowiednik. Sprawdzi się w mniejszych łazienkach oraz takich pomieszczeniach, które mają niewielką strefę mokrą.
Sposoby montażu są takie same, jak w przypadku tradycyjnego bidetu.
TOALETA MYJĄCA
Toaleta myjąca łączy w sobie funkcję WC oraz bidetu. Wyróżnia ją jednak dużo większa wygoda korzystania - nie trzeba przesiadać się z toalety na bidet, jeśli chcemy się odświeżyć. Minusem tego rozwiązania jest cena. Modele zaawansowane technologicznie mogą kosztować nawet kilkanaście razy więcej niż standardowy bidet.
Gdzie ustawić bidet w łazience?
Bidet, jako usprawnienie w czynnościach higienicznych, jest często instalowany w łazienkach osób niepełnosprawnych, starszych lub chorych. Osoby ograniczone ruchowo, mogą dbać o higienę miejsc intymnych bez wchodzenia do wanny lub brania prysznica. Bidet chętnie wykorzystywany jest również przez kobiety w trakcie menstruacji lub ciąży. Dzięki niemu łatwiej i szybciej można się odświeżyć po korzystaniu z toalety.
Najlepszym miejscem do ustawienia bidetu jest bliska odległość od muszli toaletowej. Dzięki temu, nawet osoba starsza czy niepełnosprawna, będzie mogła zadbać o higienę, nie tracąc przy tym dużo siły.
Opinie o Bidet w łazience – kiedy się sprawdzi? - dodaj:
Twoja ocena:Podobne
Źródła
zdjęcie - shutterstoc.com