Meblościanka do salonu – jaki materiał wybrać?
4.0 Opinie (1)
Przy wyborze materiału, z jakiego wykonana jest meblościanka kierujemy się kilkoma istotnymi kryteriami. Najczęściej jest to wielkość pomieszczenia, trwałość mebli i najważniejsze, czyli budżet, jakim dysponujemy.
Podział meblościanek ze względu na materiał:
- lite drewno
- płyta meblarska laminowana
- płyta meblarska fornirowana
- płyta meblarska lakierowana
Dodatkowo używane są też inne materiały w konstrukcji mebla, jak szkło czy metal, niektóre fragmenty mogą być pokryte tkaniną lub ozdobnie malowane, jak również posiadać oświetlone półki. W przypadku mebli z płyty meblarskiej stosuje się w elementach użycie prawdziwego drewna, czy fornirowanie lub laminowanie w dekor betonu lub kamienia.
Jaki materiał wybrać?
Najdroższe, ale i najtrwalsze są meble z litego drewna. Tańszą opcją są te wykonane z gatunków rodzimych drzew, a te z egzotycznych zdecydowanie droższą. Za wyższą cenę mamy mebel solidny, trwały, ale też ciężki, więc trudniej jest samodzielnie go przestawiać. Plusem jest to, że posłużą nam dłużej, a nawet po czasie wyglądają dobrze i jeśli się zniszczą można je odnowić - szlifować, malować, zdobić. Mimo że koszt wydaje się duży, z czasem okazuje się, że wychodzi taniej niż kolejny komplet mebli z płyty, bo poprzednie się już zniszczyły.
Jeżeli lubimy często zmieniać wystrój, bądź meble się nam szybko nudzą, lepszym wyborem będą tańsze meblościanki z płyty meblowej. Duży wybór sposobu wykończenia zapewnia, że każdy znajdzie coś odpowiedniego do swojego wnętrza. Jeżeli zależy nam na nowoczesnym stylu, to idealne będą te lakierowane na wysoki połysk oraz z dodatkami metalu, szkła, betonu czy kamienia. Meblościanki imitujące drewno dobrze sprawdzą się we wnętrzach loftowych czy skandynawskich. Klasyczne w prowansalskich, angielskich, czy w sąsiedztwie antyków. Są one lżejsze niż te drewniane, więc łatwiej jest je przestawiać i zmieniać aranżację. Niestety szybciej mogą ulec zniszczeniom i po latach nie wyglądają już tak dobrze, wymagają wymiany na nowe lub można wymienić cześć elementów na nowe, jak np. fronty.
Wielkość salonu a rodzaj meblościanki
W przypadku, gdy salon jest niewielki lepiej wybrać jasne kolory. Lakierowane na wysoki połysk, z elementami szklanymi oraz oświetleniem sprawią, że pomieszczenie wyda się większe i jaśniejsze. Warto też użyć niewielu elementów zestawu, najlepiej podwieszanych, będą wydawały się lżejsze i delikatne. Jeśli nie potrzebujemy dużo miejsca do przechowywania, to lepiej ograniczyć ilość mebli, niż wypełniać całą ścianę bez potrzeby.
W dużych przestrzeniach można zaszaleć z ciemniejszymi kolorami, łączeniem różnych materiałów oraz użyć większej ilości elementów zestawu meblościanki, czy zintegrowanych mebli w jedną bryłę. W takich pomieszczeniach lepiej sprawdzają się meble w stylu klasycznym oraz te bogato zdobione, bo nie przytłaczają tak jak w małych pokojach. Również te z litego drewna, duże i solidne, będą się prezentowały lepiej w dużych salonach.
Ceny meblościanek
Na cenę meblościanki ma wpływ materiał, z jakiego jest wykonana. Tańsze są z płyty, mały zestaw kupimy już od ok. 350 zł. Droższe są drewniane meblościanki, na takie trzeba przeznaczyć nawet kilka tysięcy. Meble stylizowane na stare mogą kosztować około 7000 zł.
Opinie o Meblościanka do salonu – jaki materiał wybrać? - dodaj:
Twoja ocena:Podobne
Źródła
zdjęcie shutterstock.com